Deutche Welle, RTÜK’ün lisans dayatmasına rest çekti

23 Şubat 2022 Çarşamba

Deutche Welle, RTÜK’ün lisans dayatmasına rest çekti

Deutche Welle (DW), Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) uluslararası haber sitelerinin yayın lisansı almalarına ilişkin 72 saatlik süreyi başlatması sonrası alınan karara karşı çıkıp yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

RTÜK; 21 Şubat 2022 tarihinde yayınladığı tebligatta, internet ortamında yayın yapan DW Türkçe, Amerika’nın Sesi ve Euronews haber sitelerine zorunlu yayın lisans başvuruları için 72 saat süre tanımıştı.

Deutche Welle (DW), Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) uluslararası haber sitelerinin yayın lisansı almalarına ilişkin kararını yargıya taşıyacağını açıkladı. DW Genel Müdürü Peter Limbourg, “Bu, Türk yetkililere tüm içerikleri engelleme fırsatı verir. Buna karşı çıkacağız ve Türk mahkemeleri nezdinde dava açacağız” açıklamasını yaptı.

“KARARA KARŞI ÇIKACAĞIZ”

DW Genel Müdürü Peter Limbourg’un yaptığı açıklama şu şekilde:

“Türkiye’de yerel medya halihazırda kapsamlı bir düzenlemeye tabi tutuluyorken, şimdi uluslararası medyanın da haberleri kısıtlanmaya çalışılıyor. Bu önlem, programların yayın şekilleriyle değil, doğrudan gazetecilik içerikleriyle ilgilidir. Bu, münferit, eleştirel haberlerde, bu haberlerin silinmemesi halinde Türk yetkililere tüm içerikleri engelleme fırsatı verir. Bu da sansür olasılığını açık hale getirir. Buna karşı çıkacağız ve Türk mahkemeleri nezdinde dava açacağız.”

RTÜK VOA, DW Türkçe ve Euronews için 72 saatlik süreyi başlattı

Benzer Haberler