RTÜK’ten Halk TV ve KRT’ye üst sınırdan ceza

22 Nisan 2021 Perşembe

RTÜK’ten Halk TV ve KRT’ye üst sınırdan ceza

CHP’li Engin Özkoç’un katıldığı televizyon programındaki sözleri nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) KRT’ye en üst sınırdan idari para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, CHP’li Engin Özkoç’un yayında söylediği “Türkiye Cumhuriyeti’nde bir tek darbeci var. Adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tüm diktatörlerin başına gelen onun da başına gelecektir” sözünü yasaya aykırı bularak KRT’ye en üst sınırdan idari para cezası verdi.

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, izleme raporlarını da gündemine aldı. KRT televizyonu hakkında hazırlanan uzman raporunu müzakere eden Üst Kurul, Gürkan Hacır’ın sunduğu “Şimdiki Zaman” programında CHP Milletvekili Engin Özkoç’un sözlerini inceledi.

Özkoç’un yayındaki “…Şu anda bir darbe yönetimi tarafından yönetiliyoruz. 15 Temmuz’dan sonra 20 Temmuz darbesini gerçekleştiren bir darbe yönetimi tarafından yönetiliyoruz… Türkiye Cumhuriyeti’nde bir tek darbeci var. Adı Recep Tayyip Erdoğan’dır…Tüm diktatörlerin başına gelen onun da başına gelecektir…Türkiye’nin tek kurtuluşu Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardan gitmesidir…” şeklindeki sözlerini izleyen RTÜK Üyeleri, açıklamaların eleştiri sınırlarını aştığını tespit ederek yayıncı kuruluşa en üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

HALK TV’YE MHP CEZASI

Üst Kurulun gündemindeki diğer bir dosya ise Halk TV’ye aitti. RTÜK, “Haber Masası” programını masaya yatırdı. Yayın konuğu Afşin Hatipoğlu’nun Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’ne yönelik ifadelerini 6112 sayılı Kanuna aykırı bulan Üst Kurul, yasanın 8. maddesinin 1. Fıkrasının (ç) bendinin ihlali nedeniyle Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Mucize Doktor’dan Seksenler’e flaş transfer

 

Benzer Haberler