Melih Gökçek, Mansur Yavaş’ı stalk yaparken yakaladı. Peki stalk nedir? Neden ve Nasıl yapılır? İşte cevabı

31 Mart 2020 Salı

Görevden alınan Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, gece saat 02:20’de Mansur Yavaş’ın Twitter hesabını stalk (sanal takip) yaparken yakalandı. Gökçek’in Yavaş’ı gizli takibi  sosyal medyada yankı uyandırdı.

Sosyal medyada stalk yaparken ifşa olanlar kervanına görevden el çektirilen eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı. Gökçek, dün gece yarısı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter hesabını incelerken yanlışlıkla ‘Mansur Yavaş tweeti’ attı.

Ancak gece saatlerinde atılan mevcut başkan Mansur Yavaş etiketi  twetter kullanıcıları arasında bomba etkisi yarattı.

 

AKP’nin genelgesine Ekrem İmamoğlu’ndan jet yanıt

 

AKP’nin genelgesine Ekrem İmamoğlu’ndan jet yanıt

YAVAŞ’I STALKLARKEN YAKALANINCA

Melih Gökçek gece yarısı Mansur Yavaş’ı stalklarken yakalanınca twitter kullanıcıları arasında hızla yayıldı. Kullanıcılar Gökçek’e bir birinden renkli eleştirilerle yüklendi.

İŞTE O PAYLAŞIMLARDAN BAZILARI:

 

SEVİYORSAN GİT KONUŞ BENCE

TECRÜBELİ HANIM ARKADAŞLAR…

GİZLİ GİZLİ BAKIYOR!

 

SANA BAKMAZ O…

Peki Stalklamak nedir? Stalk nasıl yapılır? Stalklamak anlaşılır mı?

Sosyal medya hayatımıza tamamen hakim olmuşken yeni kelimelerle de konuşma dilimize büyük ölçüde etkilemiş bulunuyor. O kelimelerden biri de bir kişinin bir başka kişiyi sosyal medya hesaplarında araştırması, gözetlemesi olan ‘Stalk’ kelimesi oldu.

 

 

Son zamanların yeni gözdesi de aslında bir çok kişinin farkında olmadan yaptığı, sadece adının revize edilmiş şekliyle anlamlandıramadığı stalk. Stalk, sosyal medya platformlarında bir kişinin bir başka kişiyi sosyal medya hesaplarında araştırması, gözetlemesi, paylaşımlarını incelemesi anlamını barındırıyor.

Stalklamak nedir sorusunun cevabı da açıklamadan anlaşılacağı gibi, stalk işinin yapılması olarak nitelendiriliyor. Sürekli bir başkasını stalklayan kişilere de stalker, yani bu gözetleme, inceleme işlemlerini gerçekleştiren kişi anlamı yükleniyor. Çoğu kişi farkında olmadan başka hesaplara göz atarken, kimileri hoşlanılan kişini hesabını inceliyor.

BU TERİM LUGATIMIZA NE ZAMAN VE NASIL GİRDİ?

Bilindiği üzere sosyal medya kullanım oranları son derece arttı. Artan kullanım oranları da artık yaşama, yaşantıya ve kullanılan dile de etki gösterir oldu. Böyle olunca da zaten daha önceleri herkes tarafından bilinen bir eylem veya işin, adı değiştirilerek; uluslararası versiyona geçişi sağlandı. İngilizce bir terim olan stalk ibaresi lügatımıza giriş yapmış oldu. Bu noktada, sosyal medya platformlarında yoğun kullanılan dilin İngilizce olması ve evrenselliğinin de etkisi büyük.Bu tabir, şuan itibariyle neredeyse tüm Dünya ülkelerine yayılmış durumda, öyle ki çok küçük çocuklar veya gençler tarafından da biliniyor ve kullanılıyor. E tabi ülkemizde de artık lügata yerleşmiş durumda.

SOSYAL MEDYADA MAHREMİYET

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen sosyal medyada özel hayat ve mahremiyet en çok tartışılan konulardır. Kişi özel hayatıyla ilgili şeyleri paylaşırken, stalk yapan kişiler de takip ettikleri hakkında fazlasıyla bilgi toplayabiliyor. İlk başta stalk çok masumane bir eylem olarak gözüksede günümüzde birçok taciz olayları sosyal medyada meydana gelmektedir. Bu bağlamda insanların sosyal medyadaki paylaşımlarına dikkat edip, özen göstermesi önem taşımaktadır.

STALK YAPARKEN DİKKAT YAKALANABİLİRSİNİZ!

Stalk yaparken en çok korkulanların başında gelen şey ise bunu karşı tarafın fark etmesi.. Malesef ki Instagram’a geçtiğimiz aylarda gelen güncellemeyle haberleri olmadan başkalarının fotoğraflarını kaydetmek tarih oluyor. İşte “stalk” yapanları üzecek gelişme…Instagram’da stalk yapanlar için haberler kötü! Artık bildirim gidecek…Geçtiğimiz yıl Instagram’a gelen hikayeler özelliği birçok kişi tarafından sevilerek kullanılıyor. Son haberlere göre Instagram hikayeler fonksiyonuna çok yakında yeni bir özellik geliyor. Normalde Instagram hikayeler kısmına koyduğunuz bir görsel veya video 24 saat içerisinde silinir.

INSTAGRAM ÖNCE UYARACAK…

Shiftdelete tarafından aktarılan habere göre Instagram öncesinde sizi uyarmayı ihmal etmiyor. Güncelleme geldikten sonra alacağınız ilk ekran görüntüsünde karşınıza bir bildirim çıkaran ve bundan sonra aldığınız ekran görüntülerini fotoğrafın gerçek sahibine haber vereceğini söyleyen Instagram, kullanıcıya bu uyarıyı çıkardığı ilk seferde, kopyalanan fotoğrafın sahibine haber vermiyor.

 

Benzer Haberler