Donetsk’te tam seferberlik ilan edildi

19 Şubat 2022 Cumartesi

Donetsk’te tam seferberlik ilan edildi

Reuters tahliyelerin devam ettiği Rusya yanlısı ayrılıkçı Donetsk bölgesinde patlama sesleri duyulduğunu yazdı. Kentte ayrıca tam seferberlik ilan edildi.

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı Donetsk bölgesinde patlama sesleri duyuldu. Reuters’ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, sabah saatlerinde çok sayıda patlama sesi geldiği aktarıldı. Patlamaların kaynağı netlik kazanmazken, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti veya Kiev yönetimi henüz bir açıklama yapmadı.

DONETSK VE LUHANSK’DA SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde tam seferberlik ilan edildi. Ukrayna hükümet güçlerinin saldırıya geçeceği beklentisi nedeniyle sivillerin dünden beri tahliye edildiği Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Denis Puşilin, bölgede tam seferberlik ilan edilmesini içeren bir karar imzaladığını kaydetti.

Sputnik’in aktardığına göre, Donetsk’in ardından Luhansk Halk Cumhuriyeti’nde de tam seferberlik ilan edildi. Luhansk Halk Cumhuriyeti lideri Leonid Paseçnik’in, genel seferberlik ilanını içeren bir kararname imzaladığı belirtildi. Kararname ile 18-50 yaşlarındaki erkeklerin Luhansk Halk Cumhuriyeti’nden ayrılmaları yasaklandı.

HAFTALAR SONRA UKRAYNA ORDUSUNDA İLK KAYIP

Ukrayna ordusu, ayrılıkçılarla yapılan çatışmalarda bir askerin hayatını kaybettiğini, bir askerin ise patlamalar sonrası isabet eden şarapnel parçasıyla ağır yaralandığını duyurdu. Açıklamada, Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılarla girilen çatışmalarda bir kişinin etkisiz hale getirildiği bilgisi de paylaşıldı.

700 BİN KİŞİ ŞEHRİ TERK ETTİ

Donetsk’te ilk etapta kadın ve çocukların içinde olduğu otobüsler şehri terk etti. Donetsk’ten yaklaşık 700 bin kişinin Rusya’ya tahliye edilmesi planlanıyor.

Dün akşam saatlerinde Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Puşilin, “Bugünden itibaren halkın Rusya Federasyonu’na kitlesel ve merkezi bir biçimde tahliyesi organize edilmiştir” diyerek bölgeden sivillerin tahliye edilmeye başladığını açıklamıştı.

ALMANYA VATANDAŞLARINA ‘TERK EDİN’ ÇAĞRISI YAPTI

ABD lideri Biden’in “Rusya Kiev’i hedef alacak, istihbaratımız çok güçlü” demesinin ardından Almanya vatandaşlarının Ukrayna’yı derhal terk etmesini istedi. Ayrıca Almanya’nın ulusal havayolu şirketi Lufthansa, Kiev’e olan uçuşlarını askıya aldı.

Donetsk’te tahliye bildirimi sonrası saldırı!

Biden: Rusya Kiev’i hedef alacak, istihbaratımız çok güçlü

Benzer Haberler