Biden: Rusya Kiev’i hedef alacak, istihbaratımız çok güçlü

19 Şubat 2022 Cumartesi

Biden: Rusya Kiev’i hedef alacak, istihbaratımız çok güçlü

ABD lideri Joe Biden, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Biden’in “Putin’in Kiev’i işgal edecek” açıklamasının neye dayandırıldığı sorulunca “İstihbaratımız çok güçlü” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, NATO’ya müttefik ülkelerin devlet başkanları ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından basın açıklamasında şunları söyledi:

“Rusya’nın çekilme konusundaki açıklamaları gerçektir. Son günlerde ateşkeslerin ihlal edildiğini görüyoruz. Donbass bölgesinde Rusya yanlılarının provakasyonlarının devam ettiğini görüyoruz. Ukrayna tarafındaki bir kreşe gerçekleşen saldırının ayrılıkçılar tarafından yapılmasına karşın Ukrayna tarafından yapıldığına yönelik paylaşımlar yer aldı. Ayrıkçıların savaşa yaklaşıldığı konusunda açıklamaları geldi. Tamamen akıl dışı…”

“Hiçbir kanıt olmadan Ukrayna’nın Rusya’ya saldırması gibi gerçek dışı ithamlarla Rusya’nın savaşa mazeret için Rusya’ya karşı işgal için mazeret uydurulduğunu görüyoruz.”

“RUSYA’NIN KİEV’İ HEDEF ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

“Belarus’tan Karadeniz’e kadar tüm sınırları askerlerle çevrili olan bir Ukrayna’dan bahsediyoruz. Rus güçlerinin önümüzdeki günlerde saldıracağına inanıyoruz, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef alacaklarını düşünüyoruz. Rusya, Ukrayna’ya yönelik her hangi bir saldırıda bulunursa, ABD ve müttefiklerimiz ve NATO ile birlikte yanıt vereceğiz. Bu son derece gereksiz bir şey olacak!””

“İşgal tehlikesi karşısında Zelenskiy’in Ukrayna’dan ayrılıp ayrılmayacağı konusu kendi kararı”

“Ukrayna’ya asker göndermeyeceğiz ancak halka destek olmaya devam edeceğiz. Rusya’nın attığı adımlardan sorumlu olması konusunda kararlılığımız devam etmektedir. İşgal olursa Rusya’ya kapsamlı bir yaptırım uygulayacağız.”

Putin Ukrayna ile gerilimi tırmandırıyor: Yedek asker talimatı verdi!

“PUTİN İŞGAL KONUSUNDA KARAR VERDİ”

Basın açıklamasının ardından basının sorularını yanıtlayan Biden, Putin’in işgal konusunda bir karar verdiğine inanıyor musunuz sorusunu yanıtlayarak “Şu anda bu kararı verdiğine inanıyorum. İstihbaratımız çok güçlü” dedi.

Putin’in nükleer füze denemeleriyle ilgili “Nükleer silahları kullandığını aklının ucundan bile geçirdiğini düşünmüyorum ancak onun, dünyayı ikna etme konusunda Avrupa’daki dinamikleri değiştirme anlamında, kendisine güvendiğini düşünüyorum. Ancak bunun ne kadarının tatbikattan öteye gideceğini bilmiyorum. Aklından geçenleri anlamak mümkün değil.” dedi.

“Diplomasi hala mümkün mü?” sorusunu yanıtlayan Biden, “İşgal edene kadar her zaman bir diplomasi vardır.” ifadelerini kullandı.

Donetsk’te tahliye bildirimi sonrası saldırı!

Benzer Haberler