Cumhuriyet’te yönetime protesto

15 Aralık 2021 Çarşamba

Cumhuriyet’te yönetime protesto

Cumhuriyet gazetesinde belirsizlik sürüyor. Çalışanlar, gazeteyi “Verilen sözler tutulmadı” diyerek yine protesto etti.

Cumhuriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile 18 yıl sonra yaptığı toplu sözleşme sonrası başlayan belirsizlik sürüyor.

Gazete binası önünde açıklama yapan gazeteciler, “Ancak ne yazık ki dün itibarıyla tüm bu sözlerin yerine gelmediğini büyük üzüntüyle öğrendik” dedi. Gazeteciler, süreci şöyle anlattı:

“Cumhuriyet gazetesi yönetiminin sendikal süreç devam ederken, haksız bir şekilde işten çıkardığı 8 çalışma arkadaşımızla dayanışma için istifa eden Genel Yayın Yönetmenimiz Aykut Küçükkaya’nın gazetesiyle bağı dün itibariyle koparıldı.

Bu süreçte görüşmeler yaptığımız vakıf ve gazete yönetimi, Küçükkaya’nın istifasının kabul edilmediğini, Cumhuriyet’te kalacağını açıklamışlardı. Ancak ne yazık ki dün itibarıyla tüm bu sözlerin yerine gelmediğini büyük üzüntüyle öğrendik. Küçükkaya’nın emekten yana tavrı nedeniyle cezalandırılması bizleri derinden yaraladı.

Ayrıca, genel yayın yönetmenimizin istifası ve Cumhuriyet okurlarının güçlü tepkisi üzerine işten atılma kararları iptal edilen 8 çalışma arkadaşımızın bir bölümü de görevlerine iade edilmedi.

Cumhuriyet yönetimini, Cumhuriyet gazetesinin ilkelerine sonuna kadar bağlı olan, araştırmacı gazeteciliği ile isim yapmış Aykut Küçükkaya’ya ilişkin kararını geri çekmeye çağırıyoruz.

Cumhuriyet’in değerleriyle gelecek kuşaklara taşınması, ülkemiz tarihi bir süreçten geçerken, hepimizin en önemli görevidir. Cumhuriyet emekçisinin haksızlığa karşı her daim güçlü duruşu devam edecektir.”

Cumhuriyet’ten işten çıkarmalarla ilgili açıklama

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesindeki görevinden alındı

 

Benzer Haberler