Cumhuriyet’ten işten çıkarmalarla ilgili açıklama

1 Aralık 2021 Çarşamba

Cumhuriyet’ten işten çıkarmalarla ilgili açıklama

Toplu sözleşme imzaladıktan sonra sekiz gazetecinin işine son veren Cumhuriyet gazetesi ‘ciddi ekonomik ve mali önlemler’ aldıklarını duyurdu, dört karar açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinin 2 hafta önce Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile 18 yıl sonra yaptığı toplu sözleşmenin ardından 8 sendikalı gazeteci işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılan gazeteciler ile meslektaşlarına destek veren çalışanlar, Cumhuriyet binası önünde açıklama yapmıştı.

Gazeteciler “29 Kasım 2021 günü Cumhuriyet Gazetesi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu lekenin mimarları, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işık Kansu ve atanmış şirket yönetim kurulu üyeleri Osman Özer ve Adnan Arslan’dır” ifadelerini kullanmıştı.

Konuya ilişkin bugün de Cumhuriyet gazetesinden açıklama geldi. Açıklamada, “Gazetemizin yetkili kurulları olan başta Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu olmak üzere, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu ve Yeni Gün Haber Ajansı A.Ş. Yönetim Kurulu’nda da bu ekonomik sorunlar ele alınmış, çözümleri konusunda görüşmeler yapılmış, temeli Cumhuriyet ilkelerine dayalı gazetenin yaşaması için ciddi ekonomik ve mali önlemler alınması konusunda kararlar verilmiştir” denildi.

“Cumhuriyet gazetesi; bağımsız, aydınlanmacı, laik ve demokratik Cumhuriyet’ten yana yaşamını sürdürmek için ekonomideki kötü gidişin dayattığı zorunlu önlemleri almak zorunluluğundadır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamaya göre gazetenin aldığı kararlar şöyle:

  • “Gazetenin Cumartesi eki yayından kaldırılmıştır.
  • 20 Sayfa olan gazetemiz zorunlu olarak 14 sayfaya indirilmiş, renkli sayfalar azaltılmıştır.
  • Genel giderlerde en yüksek derecede tasarruf sağlanması için önlemler alınmıştır.
  • Aralarında emeklilikleri gelmiş bulunanların da yer aldığı 8 çalışanıyla yollarımız, tüm yasal kazanım ve hakları ödenerek üzülerek ayrılmıştır.”

Cumhuriyet çalışanları 8 gazetecinin işten çıkartılmasının ardından protesto düzenledi

Benzer Haberler