Buldan: HDP olarak savunmayla birlikteyiz, onların haklı mücadelesinin yanındayız

30 Haziran 2020 Salı

Buldan: HDP olarak savunmayla birlikteyiz, onların haklı mücadelesinin yanındayız

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Barolar, hukukçular iktidarın emir eri değillerdir, Burhan Kuzu hiç değillerdir! HDP olarak savunmayla birlikteyiz, onların haklı mücadelesinin yanındayız. Buradan dayanışma mesajlarımızı iletiyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Sözlerine Sivas Katliamı’nı ve 29 Haziran 2007’de hayatını kaybeden Orhan Doğan’ı anarak başlayan Buldan, “Sivas Katliamını’nın üzerinden geçen 27 yıla rağmen yüzleşilmeyen acısı yüreklerimizde asla dinmedi” dedi.

Buldan’ın konuşmalarından satır başları şöyle:

Oluç: Düşünün bir ülkede Burhan Kuzu Anayasa profesörü

“KAPISINI KIRDIĞINIZ DTK DEMOKRASİ İÇİN ÇALIŞIYOR”

“Geçtiğimiz Cumartesi ünü DTK’ya bir operasyon gerçekleşti. DTK meşru bir platformdur. Halkın kongresidir. DTK, geçmişte bu parlamentonun başkanı tarafından konferanslara resmi düzeyde davet edilmiş bir kurumdur. Kapsını kırdığınız kurum demokrasi için çalışan bir kurumdur. Yapılan operasyon Kürtlerin demokratik örgütlenmesini tasfiye etme çabasıdır. Milyonları da kapatabilecek misiniz? Bu ülkede milyonlarca Kürt var. Bu insanları hiçbir yere kapatamazsınız. Buna gücünüz yetmeyecek. Demokrasi kanallarını Kürt halkına kapatma hangi akla hizmettir? Sormak isteriz.

Bu sistem sefasını saray ve yandaşları sürmekte cefasını ise ne yazı ki halk çekmektedir. Karşımızdaki iktidar o kadar kırılgan ki her şeyden korkmaktadır. Halktan, gazetecilerden, kadınlardan, işçilerden, yoksullardan, avukatlardan korkuyorlar. Düzenlerini yalan üzerine kurdukları için hakikatlerden korkuyorlar. Demokrasi yürüyüşümüzden, halkların buluşmasından, omuz omuza olmasından korkuyorlar. Nereden demokrasi rüzgârı eserse bundan korkuyorlar. Barıştan korkuyorlar. Twitter’dan korkuyorlar.”

Yerel demokrasi güçlenmesin diye belediyelere hukuksuzca kayyum atıyorlar. HDP ve muhalefet demokratik siyaset yapmasın diye milletvekillerini düşürüyorlar. Gerçekleri yazmasınlar diye gazetecileri tutukluyorlar. Barolar hukukçular adaleti savunmasın diye onların da yürüyüşlerini engelliyorlar. İktidar eleştirilmesin diye sosyal medya paylaşımı yapanları tutukluyorlar. Kadın örgütleri gelişmesin diye operasyon üzerine operasyon yapıyorlar.

Avukatların direnişine rağmen 28 maddelik ‘Çoklu baro’ teklifi Meclis’te!

“KÜRTLER NE ETTİR NE TIRNAKTIR, KÜRTLER BİR HALKTIR”

Yarım asırdır neyi çözdünüz, ne elde ettiniz? Kürt sorununu ulusal bir sorun haline getirmekten başka bu operasyonlar neye yaradı? Bu şekilde ne Kürt ne Suriye sorununu çözemezsiniz. Kürt sorunu eninde sonunda müzakere masasında çözülecektir. Bundan asla kaçış yoktur Bir yandan Kürt düşmanlığı yapıp diğer yandan Kürtlerle etle tırnak gibiyiz diyenlere şunları hatırlatıyoruz; Yıllarda Kürtlere işkenceler yaptınız, faili meçhul cinayetlerle öldürdünüz, bir anneye oğlunun kemiklerini gönderdiniz, Kürtlerin seçtiği belediyeleri birer birer gasp ettiniz. Kürt halkı sizin zihniyetinizi çok iyi tanımaktadır. Kürtler ne ettir ne tırnaktır. Kürtler bir halktır. Şimdiye kadar nasıl diliyle onuruyla yaşadıysa bundan sonra da öyle yaşayacaktır.”

‘Faşizme karşı omuz omuza’ diyen avukatlardan Savunma Mitingi

“İŞKENCE GÖREN BÜTÜN KADINLARA SELAM OLSUN”

AKP’li Özlem Zengin’in ‘AKP’den önce kadının adı yok’ çıkışına tepki gösteren Pervin Buldan, siyasi iktidarın en büyük korkusunun kadınların siyaset yapması olduğunu söyledi:

Sizin iktidarınız 12 eylül zihniyetinin bugünkü temsilcisidir. Kışanaklar ise işkenceye direnen kadın mücadelesinin temsilcisidir. İşkenceler ile kadınları yıldırabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kadın siyaseti en büyük korkunuzdur, bunu da biliyoruz; ‘And olsun ki biz kadınlar en büyük kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkarak yapacağız.’ İşkence gören bütün kadınlara selam olsun.”

AKP’li Özlem Zengin: Bu ülkede AK Parti gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu

“BAROLAR, İKTİDARIN EMİR ERİ DEĞİLDİR BURHAN KUZU HİÇ DEĞİLDİR”

Önce hukuku ortadan kaldırdılar, şimdi de hukuk savunucularını ve onların örgütlenmesi olan baroları tasfiye etmek için uğraştıklarını görüyoruz, bunu tanıklık ediyoruz. Yargıyı, hakim ve savcıları Saray’a bağladılar. Adalet saraylarını Saray’ın arka bahçesi yaptılar, yargıyı biçimlendirdiler. Şimdi geriye savunma kaldı yani barolar. Savunmayı da çökertebilmek ve ele geçirebilmek için günlerdir uğraşıyorlar. Çoklu baro sistemi diye ortaya bir öneri attılar. Amaçları; Saray güdümlü barolar oluşturmaktır. Avukatların bütünlüğünü bölmeyi, çoğunluğu temsil eden avukatların temsil hakkını kısıtlamak ve muhalif görülen sesleri bastırmaktır amaçları. Barolar, hukukçular iktidarın emir eri değillerdir, Burhan Kuzu hiç değillerdir bu da böyle biline. HDP olarak savunmayla birlikteyiz, onların haklı mücadelesinin yanındayız.”

Benzer Haberler