Almanya Nazi dövmeli Ukrayna askerlerini istemiyor

Yayın tarihi: 28 Ağustos 2023 Pazartesi 6:12 pm - Güncelleme: 28 Ağustos 2023 Pazartesi 6:28 pm

Okay Deprem

:

Önceki haftalarda Ukrayna askeri yönetiminden çok önemli bir mektup kamuoyuna sızdı ve geniş kesimlerde çok büyük bir yankı uyandırdı. İçeriği önce Rus dünyasında sonra da kısmen dünya gündeminde tartışılmaya başlanan mektubu Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (VSU) Askeri İşbirliği Yönetimi Başkanı Tuğgeneral Gennadi Şapovalov’un, Ukrayna Ordusu Genel Kurmay Başkanı ve Başkomutanı General Valeriy Zalujnıy’e hitaben kaleme almış. İlgili mektubun içeriğine göre Şapovalov; Ukrayna Ordusu’nun başındaki ismi Almanya’da askeri eğitim verilecek Ukrayna askerleri arasında vücutlarında Neo-Nazi, aşırı sağcı, faşist ideolojilerin dövmelerini, işaretlerini, armalarını, vs. bulunduran askerlerin Almanya’da daha fazla istenmediği, bunlar aleyhinde hâlihazırda yasal-adli soruşturmalar açıldığı, ilgili davaların devam ettiği ve artık bu kişilerin ülkeden sınır dışı edilip, Federal Almanya Cumhuriyeti’ne bir daha da kabul edilmeyecekleri konularında detaylı bilgiler paylaşıp ciddi uyarılarda bulunuyor. Ukrayna yönetiminin, bu hususta açılan sayısız davanın önlenmesine dair bir dizi girişimi olmuş olmasına karşın, Alman yönetimi ve yargısı bu konuda geri adım atmamaya kararlı gözüküyor. Şapovalov Zalujnı’yi kısacası genel olarak Alman Silahlı Kuvvetleri’nin, bu türden dövmeleri olan Ukraynalı askerlere karşı artık daha fazla “hoşgörülü” olmayacaklarına dair önemle hatırlatmada bulunuyor.

NAZI DÖVMESI TAŞIMANIN CEZASI 3 YILA KADAR HAPIS

Söz konusu mektupta; VSU nezdinde, vücudunda Alman yasalarınca yasaklanmış dövmeler bulunduran askerlerin Federal Almanya Cumhuriyeti’nin «Anayasal karşıtı örgütlerin sembollerinin yasaklanması üzerine» Ceza Kanunu’nun 86. fıkrasına («Strafgesetzbuch») göre yargılanacakları belirtiliyor. Tanımlı suçun cezası ise hem 1500 Avro‘dan başlayan para cezasını hem de 3 yıla kadar hapis cezasını içeriyor. Mevzu bahis mektupta Ukraynalı tuğgeneral, Almanya’da adı geçen yasanın detaylarına da inmek suretiyle, bu sembollerin; gamalı haç ve çeşitleri, «SS» birliklerinin tüm arma ve işaretleri, Waffen-SS simgeleri (Nazi Almanyası Ordusu “Wehrmacht” bağlı 14. Waffen-SS Galiçya Grenadiye Tümeni dâhil olmak üzere), Hitler’in ve diğer tanınmış Nazi ve faşistlerin tasvirleri, Nazi amblemleri (kartallar), Nazi bayrak ve sloganları, gizli Neo-Nazi amblemlerini (özellikle de «88». Tabur ve benzerlerinin) kapsadığını iletiyor komutanı Zalujni’ye.

UKRAYNALI KOMUTAN YASAKLANMASINI İSTEDİ

VSU Askeri İşbirliği Yönetimi Başkanı Tuğgeneral Gennadi Şapovalov’un Ukrayna askerlerinin Almanya’daki cezai sorumluluğa dâhil olmasını önlemek için ordu nezdinde 3 temel talimat verilmesini teklif ediyor başkomutanına:

1) VSU birimleri (farklı kuvvet ve birliklerin) komutanlarının, Federal Almanya’da özel askeri eğitimden geçmek üzere ülkede hazırlanan birlikler içerisinde Alman yasalarına göre yasaklanmış dövmeleri taşıyan askerlerle alakalı özel düzenlemeler yapmaları.

2) VSU kolluk Kuvvetleri Komutanlığı’nın; VSU Kara Kuvvetleri ve Medikal Kuvvetler Komutanlıkları ile karşılıklı işbirliği içinde, bilhassa “ Getman Petro Sagaydaçnıy” Ulusal Kara Kuvvetleri Akademisi’nde eğitimlerine devam eden askeri birimler kapsamında Ukrayna’dan Almanya’ya doğru gidecek askerlerin ülkeden çıkış yapmaları arifesinde vücutlarında benzer nitelikte dövme, iz veya işaretlerin hiçbir şekilde bulunmamasına dönük denetim ve kontrolleri arttırıp titizlikle yürütmesi. Şapovalov’un devamında, askerler arasında Almanya’da yasaklı NeoNazi temaslı dövmeleri tespit edilenlerin Almanya’ya gidiş haklarının ivedilikle iptal edilmesini de tavsiye ettiği görülüyor.

3. VSU Askeri İşbirliği Yönetimi’nin bu hususta Alman tarafıyla daha fazla koordinasyonunun sağlanması…