Afganistan Kadın Milli Futbol Takımı, Taliban’dan kaçtı

15 Eylül 2021 Çarşamba

Afganistan Kadın Milli Futbol Takımı, Taliban’dan kaçtı

Afganistan Kadın Milli Futbol Takımı’nın bazı oyuncuları, Taliban yönetiminden kaçarak Pakistan’a gitti. Kadın futbolcular seyahat sırasında başlarına bir şey gelmemesi için burka giymek zorunda kaldı.

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban’dan kaçan kadın futbolcuların Torkham Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptıklarını Pakistan yetkilileri duyurdu. 80 kişilik gruba futbolcuların aileleri de dahil oldu.

Pakistan İletişim Bakanı Fawad Chaudhry, “Afganistan kadın futbol takımına hoşgeldin diyoruz. Oyuncuların Afganistan pasaportları ve Pakistan vizeleri vardı. Pakistan Futbol Federasyonu tarafından karşılandılar” dedi. Pakistan’da yayımlanan The Dawn gazetesi bütün kadın futbolculara acil insani yardım vizesi verildiğini bildirdi. Çiçeklerle karşılanan kadın futbolcular, Taliban’ın kendilerini hedef almasından korktuklarını söyledi.

Futbolcular Lahor kentine götürüldü. Bazı futbolcuların sığınma başvurularının kabul edilmesi halinde ABD’ye gitmesi bekleniyor.

TALİBAN YETKİLİSİ ‘GEREKSİZ’ DEMİŞTİ

Avustralya üç hafta önce 50’den fazla kadın sporcu ve yakınlarının Afganistan’dan tahliyesini sağlamıştı. Taliban yönetimi, henüz kadınların spor yapmasına izin verip vermeyeceğiyle ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Avustralya medyasına konuşan bir Taliban yetkilisi ise kadınların spor faaliyetlerine katılmasının “gereksiz” olduğunu söylemişti. Afganistan’da 1996-2001 arasında Taliban yönetiminde kadınların profesyonel olarak spor yapmaları yasaklanmıştı.

Taliban’ın 15 Ağustos’ta başkent Kabil’e girerek 20 yıl sonra yeniden ülkede kontrolü sağlamasının ardından birçok kadın sporcunun saklanmayı tercih ettiği biliniyor.

Taliban sonrası evden çıkamayan Uzra Hussaini’den çağrı

Nagehan Alçı Afganistan’a gitti: Taliban’la temas kuracağım

Daha önce lunaparkı ateşe vermişlerdi: Taliban yine çarpışan arabalara bindi

 

Benzer Haberler