Nagehan Alçı Afganistan’a gitti: Taliban’la temas kuracağım

14 Eylül 2021 Salı

Nagehan Alçı Afganistan’a gitti: Taliban’la temas kuracağım

Nagehan Alçı, Taliban yönetimindeki Afganistan’a gitti. Alçı ilk yayınında sokakları dolaşacağını, Taliban’la temas kuracağını söyledi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Taliban yönetimindeki Afganistan’a gitti.  Alçı, Afganistan’dan yaptığı ilk yayında “Burada sokaklarda dolaşacağım. Taliban ile temas kuracağım. İnsanlarla konuşmaya çalışıp röportajlar yapmaya çalışacağım” dedi.

Alçı, izlenimlerini şöyle aktardı: “Çok zor bir yolculuk yaptım. Kabil’e varalı 35 dakika oldu. Sabah 05.00’de çıktık İslamabad’dan. Dün sınırı kapattılar diye bir haber geldi. Gün boyu kapalıydı. Hem İslamabad Büyükelçiliği hem de Kabil Büyükelçiliği ne kadar kapalı olacağını bilemediklerini ilettiler. Taliban ile temas ettim. Onlar da bir tarih veremedi. Ama zorlayın dediler ve biz de girişimlerimiz sonucu ülkeye geçebildik.

Bize ülkeye gelince Selamün Aleyküm dediler ve biz de girdik içeri. Yol oldukça zorlayıcıydı. Coğrafi koşullar ve trafik çok zordu. 5 buçuk saat kadar yoldaydık. Diğer tarafta da 4 saati aşkın yolculuk yaptık. İlk izlenimim şu; Otelin tepesine çıktık yayın yapmak için. Gelirken Kabil’e kadar çok rahattık. Yolda konuştuklarımız daha önce bu yolun çok daha zorlu olduğunu ve rüşvet isteyenlerin olduğunu söylediler. Tedirgin olmadan bu noktaya kadar geldik. Burada sokaklarda dolaşacağım. Taliban ile temas kuracağım. İnsanlarla konuşmaya çalışıp röportajlar yapmaya çalışacağım.”

ROK PAYLAŞTI: ZOR VE CESUR BİR VAZİFE

Sosyal medya hesabından Alçı’nın Afganistan’a gittiğini duyuran eşi Rasim Ozan Kütahyalı, ”Nagehan Alçı Afganistan sokaklarında… Taliban’ın Afganistan’ında bir Türk kadın yazar olarak tüm ülkeyi dolaşacak… Hem halkın nabzını tutacak hem Afganistan’ın yeni yönetici kadrolarıyla görüşecek… Zor ve cesur bir vazife” ifadelerini kullandı.

Daha önce lunaparkı ateşe vermişlerdi: Taliban yine çarpışan arabalara bindi

Benzer Haberler