Rutkay Aziz’den Erdoğan’a: Bir Mozart bir Beethoven dinlesin belki iyi gelir

5 Ocak 2019 Cumartesi

Rutkay Aziz’den Erdoğan’a: Bir Mozart bir Beethoven dinlesin belki iyi gelir

Oyuncu Rutkay Aziz verdiği röportajda gündeme ve geleceğe dair verdiği önemli mesajlarla dikkat çekti.

Türk tiyatro ve sinemasının efsane isimlerinden Rutkay Aziz, Posta gazetesine verdiği röportajda çarpıcı ifadeler kullandı. “12 Eylül’de bile soldan bu kadar dönek çıkmamıştır” diyen Aziz ayrıca Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in yaşadıklarıyla ilgili açıklamalarda da bulundu. İşte Aziz’in röportajından dikkat çeken kısımlar…

Alev Gürsoy Cimin sorularını yanıtlayan Aziz Rutkay’ın Posta’da yer aşan söyleşisinin bir bölümü şöyle:

2019’dan neler bekliyorsunuz?

Barış ve huzur içinde geçsin, savaşlar olmasın! Özgürlük rüzgarlarının estiği, adaletin olduğu, onurlu bir Türkiye’de yaşamayı istiyoruz. Bu ülke güler yüzlü, birbirlerine sevgiyle saygıyla bakan insanların Türkiye’si olmalı! Maalesef gülmeyi unuttuk. Akşamüstü otobüs duraklarına bakın, insanların suratlarında hep soru işaretleri var. Hep asık suratlar… En ufak tebessüm yok yüzlerde. İki bin lirayla ne yapacağını düşünüyor çünkü. Bunlar hepimizin üzüntüsü.

Siz de cüzdanınıza bakınca kara kara düşünüyor musunuz?

Kuşkusuz. Ben de emeğiyle yaşayan insanım. Rant diye yaşayan bir adam değilim neticede. Üç oyun kalktığı zaman hep beraber zorlanıyoruz. Ben zengin aile çocuğu değilim. Eğitimli bir ailenin çocuğu olsam da bugüne dek hep kendi emeğimle ayakta durdum. Tabii kızım Doğa da öyle… O nedenle bizlerin ay sonunu düşünmeme gibi bir şansı, lüksü yok.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen iki yakın dostunuz. Yaşadıklarını nasıl tanımlarsınız?

Metin’le Müjdat tartışmasız Türkiye’nin sayılı güldürü ustalarından. Çok üzüldüm ve şaşırdım. Bu iki güldürü ustası şu anda çok trajikomik bir oyunun içindeler. Ve bir an önce tarafsız ve bağımsız bir yargının onları özgürlüğüne kavuşturmasını diliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say’ın konserine gidecek. Fazıl Bey’in daveti bir adım değil mi sizce?

Tabii canım bir adımdır. Atılsın yeter ki gitsin Cumhurbaşkanı bir Mozart bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir.

80 öncesi ve sonrası tiyatrosuna baktığımızda arada nasıl bir fark var?

Genel anlamda geriledik. O günün seyircisi, o günün heyecanı, o günün örgütsel bağları şimdi yok. Daha çok okuyorlardı daha çok tartışılıyordu. “Gençlik yozlaştı kendilerinden başkasını düşünmüyorlar” söylemlerine katılmıyorum. Özellikle üniversitelerde söyleşilere gidiyorum, gençlik son beş yıldır dünyayı tartışıyor, siyaseti tartışıyor. Son derece bilinçliler, onun için önümüz de açık.

 

Benzer Haberler