Merkez Bankası Başkanı’ndan piyasalara kritik mesaj

5 Mart 2021 Cuma

Merkez Bankası Başkanı’ndan piyasalara kritik mesaj

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, “Temel görevimiz fiyat istikrarını sağlamak ve bunu kalıcı hale getirmek” açıklamasını yaparken, Türk Lirası’nın hak ettiği değeri bulacağını söyledi. Ağbal, para politikasındaki sıkı duruşun ise, enflasyonda yüzde 5 hedefine kadar süreceğini tekrarladı. Ağbal’ın mesajlar sonrası 7.50 bandında olan dolar/TL 7.47’ye indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, ‘Merkezin Güncesi’nde kaleme aldığı yazısında, ‘güven veren bir para politikası uygulayarak, fiyat istikrarını sağlamak’ amacına ulaşmanın en önemli öncelikleri olduğunu belirtti. Ağbal, “Temel görevimiz olan fiyat istikrarını sağlamak ve bunu kalıcı hale getirmek” ifadelerini kullandı.

Ağbal, şunları ifade etti: “Toplumu bir arada tutan yegâne unsur olan güven güçlü bir ekonominin de temelini oluşturur. Güven duyulan bir ekonomide beklentiler iyileşir, yatırım ve istihdam artar, toplum refaha kavuşur. Güven, ekonomi yönetiminin temel kurumlarından biri olan merkez bankaları için de büyük önem taşır. Para politikasına güven duyulduğunda daha etkin olur, beklentileri iyileştirme gücü artar. Bu çerçevede, bir merkez bankasının amacına ulaşmak için atması gereken ilk adım ekonomik aktörlerin para politikasına güvenmesini sağlamaktır. Görevini başarıyla yerine getiren bir merkez bankası istikrarlı ve üretken bir ekonominin kapısını açar. Kısacası güven veren, fiyat istikrarına odaklanan bir para politikası uzun vadede toplumsal refahın anahtarlarından biridir” şeklinde görüşlerini ifade etti. Ağbal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak bizim en önemli önceliğimiz, temel görevimiz olan fiyat istikrarını sağlamak ve bunu kalıcı hale getirmek. Güven veren bir para politikası uygulayarak bu amaca ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü kalıcı fiyat istikrarı sürdürülebilir büyüme için, toplumun refahı için, daha adil gelir dağılımı için ve daha fazla istihdam için bir ön koşuldur. Amacımıza ulaştığımızda paramız hak ettiği değere kavuşacak üretenler, emek verenler, ekonomiye can verenler kazanacak. Böylece, geleceğe güvenle baktığımız, daha çok ürettiğimiz, daha çok kazandığımız, güçlü ve istikrarlı ekonomiyi tam anlamıyla pekiştirmiş olacağız.

Güven veren bir para politikasının, kalıcı fiyat istikrarını ve uzun vadede müreffeh bir ekonomiyi beraberinde getireceğine inanarak yeni bir yola çıktık. Kasım ayı başından itibaren para politikasında güven inşa etmeyi amaçlayan bir paradigma değişimine gittik. Merkez Bankası Başkanlığı’na geldiğim günden bu yana attığımız tüm adımlar, para politikasındaki bu paradigma değişimini desteklemek ve güven tesis etmek amacıyla atıldı. Tüm bu adımlarla tek bir amaca ulaşmayı hedefliyoruz: Kalıcı fiyat istikrarı. Bu hedef doğrultusunda bugüne kadar pek çok önemli adım attık.”

Merkez Bankası’ndan faiz kararı

“HEDEF YÜZDE 9,4 ENFLASYON, RİSKLERİN FARKINDAYIZ”

2021 yılı sonunda enflasyonun yüzde 9.4 seviyesine düşmesini hedeflediklerini belirten Ağbal, “Ancak bu konudaki risklerin de farkındayız. Bu nedenle sıkı para politikamızı sürdürürken bir yandan da tüm paydaşlarımızı içeren etkin bir iletişim yaklaşımı ile politikalarımızın etkisini artırmayı hedefleyeceğiz. Para politikasındaki sıkı duruşu, yüzde 5 hedefini elde edene kadar sürdüreceğiz. Hedefe ulaşmakla da yetinmeyecek, enflasyonda bu seviyenin kalıcılığını sağlamak için gerekeni yapacağız. Özetle, bu stratejimizin geçici değil, orta vadeli bir strateji olduğunu ve hedeflerimize ulaşana kadar kararlılıkla uygulanacağının altını çizmek isteriz” dedi.

Ağbal’ın açıklamasında şeffaflık vurgusunu sık sık tekrarlarken, şunları söyledi: “Bu dönemde ayrıca, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde adımlar attık. Örneğin, Ocak ayının başından itibaren swap verilerini internet sitemizde yayımlamaya başladık. Şeffaflığı artırma yolundaki bu hamlemizi Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosunu haftalık olarak yayımlamaya başlayarak devam ettirdik. Ayrıca, para politikasının tepki fonksiyonunu hangi koşullarda, ne yönde, hangi stratejik ölçütler ve göstergeleri esas alarak uygulayacağımızı da kamuoyu ile açık ve net bir şekilde paylaştık. Bu kapsamda yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşana kadar gerçekleşen/beklenen enflasyon oranı patikası ile para politikası faiz oranı patikası arasındaki düzeyi güçlü bir dezenflasyonist denge gözeterek oluşturacağımızı ve bu dengeyi sürekli koruyacağımızı ifade ettik. Serbest döviz kuru rejimine bağlılığımızı teyit ettik. Kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alım ya da satım işlemi yapmayacağımızı duyurduk. Önümüzdeki dönemde de güven odaklı para politikası aracılığıyla fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımlar atmaya devam edeceğiz.”

AĞBAL SONRASI DOLAR DÜŞTÜ

ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki hızlı tırmanış sonrası dolar dün 7.58’i geçmişti. Bugün de 7.50 bandına tutunan dolar/TL öğleden sonra Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yazısında verdiği mesajlar sonrası dolar/TL yeniden 7.50 altına gevşeyerek 7.47’ye kadar indi.

Altın düştü, dolar uçtu… İşte piyasalarda son durum

Benzer Haberler