Karaismailoğlu önce inkar etti, sonra ‘mahkeme kararı’ okununca sessizliğe büründü

13 Aralık 2020 Pazar

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu TBMM’deki bütçe görüşmelerinde, erişim engeli getirilen haberler konusunda Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na “Usulsüz ödemenin altına imza atarken saygınlığınız zedelenmedi de gazeteler bunu haber yapınca mı saygınlığınız zedelendi” deyince ortam gerildi.

Bakan Adil Karaismailoğlu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı dönemindeki bazı işlemleri nedeniyle İBB yönetimi savcılığa yaptığı suç duyurusunda bulunmuştu. Karaismailoğlu’nun başvurusu üzerine, suç duyurusuna ilişkin 297 ayrı haber linkine bakanlık bünyesinde bulunan Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından erişim yasağı getirilmişti.

‘GAZETELER HABER YAPINCA MI SAYGINLIĞINIZ ZEDELENDİ?’

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, konuyu TBMM’deki bütçe görüşmelerinde gündeme getirerek şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir işlem için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Buna karşı Sayın Bakan ne yaptı? Tam 297 linke erişim engeli istedi. Gerekçe ne? ‘Talepte bulunanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapmakta olduğu, talebe konu haber içeriklerinde itibarın ve saygınlığın zedenlenmesi.’ Sayın Bakan, İmamoğlu mazbatasını aldığı gün, siz gidip bu usulsüz ödemenin altına imza atarken saygınlığınız zedelenmedi de gazeteler bunu haber yapınca mı saygınlığınız zedenlendi?”

‘HADDİNİ BİLECEKSİN’

Karaismailoğlu’nun “Yalan söylüyorsun” diye bağırmasının ardından Mecliste ortam gerildi. Karasu, Karaismailoğlu’na “Elimde mahkeme kararı var. Haddini bileceksin. Burada seçilmiş bir milletvekiline yalancı diyemezsin” karşılığını verdi.

‘BEN YALAN SÖYLEYİNCE ÖZÜR DİLİYORUM’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesi ile ilgili yaptığı konuşma sırasında yalan söylediğini itiraf etti. Karaismailoğlu, “Ben yalan söyleyince özür diliyorum” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddelerinin görüşmeleri sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğu, görüşmelere katılarak konuşma yaptı.

Benzer Haberler