İspanya’da kokain yüklü tekneye el konuldu! 4 Türk gözaltında

18 Nisan 2022 Pazartesi

İspanya Kanarya adası açıklarında bir teknede yakıt tankları içine gizlenmiş 2 Ton 900 kg kokain yakalandı. Operasyonda 4’ü Türk, biri Gürcistan vatandaşı olan 5 mürettebat gözaltına alındı. Kokainin piyasa değerinin yaklaşık 174 milyon euro olduğu öğrenildi. Mersin Limanı’nda da önceki gün bir konteynıra düzenlenen operasyonda 258 kilo kokain ele geçirildi.

İspanya’da 13 Nisan Çarşamba günü Kanarya Adaları’nın güneyindeki sularda, içinde 2 ton 900 kilogram kokain bulunan bir balıkçı teknesi ele geçirildi. Reuters’in aktardığına göre, İspanyol güvenlik güçleri teknede bulunan 4’ü Türk olmak üzere 5 mürettebatın tutuklandığını aktardı.

Yetkililer, ihbar üzerine yakalanan “AKT 1” adlı 20 metre uzunluğundaki balıkçı teknesinin Kanarya Adaları’na 300 mil uzaklıkta durdurulduğunu açıklarken, 2 bin 900 kilogram kokainin ise yakıt tanklarından birinde gizlenmiş halde bulunduğunu bildirdi. Ele geçirilen kokainin piyasa değerinin yaklaşık 174 milyon euro olduğu belirtildi.

OPERASYON GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Balıkçı teknesinin yakalandığı deniz bölgesi, İspanyol güvenlik güçlerinin uyuşturucuyla mücadele birimleri tarafından yasadışı uyuşturucu ticaretinde “Afrika Yolu” olarak tanımlanan güzergah üzerindeki bir aktarma alanı olduğu biliniyor.

Özellikle Kolombiyalı uyuşturucu tacirlerinin Avrupa’ya teslimat yapabilmek için bu bölgedeki balıkçıları kullandıkları belirtiliyor.

Balıkçı teknesine düzenlenen operasyon anları güvenlik güçleri tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Mersin’de 258 kilo kokain ele geçirildi

Benzer Haberler