Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi başladı

10 Nisan 2022 Pazar

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi başladı

Fransa‘da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için oy verme işlemi başladı. 48 milyon kadar seçmenin oy kullanacağı seçimlerde, 12 aday yarışırken mevcut cumhurbaşkanı Macron ve Le Pen’in ismi öne çıkıyor.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi başladı. 48,7 milyon seçmenin olduğu ülkede ilk turu gerçekleşecek seçimde, 12 aday içerisinde yüzde 50’yi geçen, gelecek 5 yıl boyunca ülkeyi yönetecek.

Hiçbir aday ilk turda yüzde 50’yi geçemezse en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek seçimin ikinci turunda kozlarını paylaşacak. Seçimin galibi Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı olacak.

Oy kullanma işlemi Fransa’nın ana kara topraklarında, yerel saatle 08.00’da başladı ve 19.00’da sona erecek. Büyük kentlerde ise saat 20.00’a kadar oy kullanılabilecek.

RESMİ SONUÇLAR ÜÇ GÜN SONRA

Araştırma şirketleri sandıkların kapanmasından itibaren 12 adayın yarışacağı seçimin tahmini sonuçlarını vermeye başlayabilecek.

Resmi sonuçlar ise Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan’da açıklanacak.

Seçimi kazanan aday 13 Mayıs’a kadar cumhurbaşkanlığı görevini devralacak.

12 ADAY YARIŞIYOR

Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la birlikte 12 adayın yarışacağı seçimde, merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) adayı Valerie Pecresse, Ulusal Birlik (RN) partisi lideri Marine Le Pen ve Yeniden Fetih (Reconquete) partisi Başkanı Eric Zemmour aşırı sağ adaylar olarak öne çıkıyor.

Sol cepheden, Boyun Eğmeyen Fransa Partisi lideri Jean-Luc Melenchon, ilk turu geçebilecek tek sol aday olarak gösteriliyor.

 

‘Salmonella’ alarmı! Fransa’da da Kinder Surprise’ler geri çağrıldı

Benzer Haberler