‘Salmonella’ alarmı! Fransa’da da Kinder Surprise’ler geri çağrıldı

Yayın tarihi: 5 Nisan 2022 Salı 6:40 pm - Güncelleme: 5 Nisan 2022 Salı 6:40 pm

İngiltere’nin ardından Fransa da ‘salmonella vakaları’ nedeniyle bazı Kinder çikolata ürünleri geri çağrıldı.

İngiltere’de Kinder Sürpriz yumurtalarıyla bağlantılı bir salgında çocuklara salmonella bulaşması nedeniyle bazı parti yumurtaların geri çağrılmasının ardından, üretici Ferrero şirketi Fransa’daki bazı Kinder çikolata ürünleri için de aynı uygulamaya gitti.

Ferrero’dan yapılan açıklamada, Fransa’da raflarda yer alan Belçika’da üretilmiş tonlarca Kinder çikolata ürününün “salmonella vakalarıyla” muhtemel bağlantısı nedeniyle geri çağrıldığı belirtildi.

Fransa’da marketlerde satılan Kinder ürünlerinin salmonella vakalarıyla herhangi bir bağlantısının tespit edilmediği, tüketicilerden de henüz şikayet gelmediği aktarılırken, geri çağırmaya konu ürünlerin tüketilmemesi istendi.

Geri çağrılan ürünler arasında Kinder Sürpriz yumurtaları, Schoko-Bons ve küçük yumurtalar ile diğer bazı Kinder çikolatalar yer alıyor. Fransa’da henüz salmonella vakası rapor edilmedi.

İNGİLTERE’DE 63 ÇOCUKTA SALMONELLA TESPİT EDİLDİ

İngiltere’de 63 çocuğa, Kinder Sürpriz yumurtalarıyla bağlantılı bir salgında salmonella bulaşmasının ardından, Ferrero firması önlem olarak son kullanma tarihi 11 Temmuz 2022 ve 7 Ekim 2022 arasında olan 2 parti yumurtayı geri çağırmıştı.

Salgın nedeniyle herhangi bir can kaybı bildirilmedi. Salmonellanın belirtileri arasında ishal, mide bulantısı, kusma ve ateş yer alıyor. Vakaların çoğunda birkaç gün içinde belirtiler ortadan kalkarken, özellikle küçük yaştakiler ve bağışıklık sistemi zayıfların zaman zaman hastaneye kaldırılması gerekebiliyor.

Kinder sürpriz yumurtalarından salmonella bulaştı!