Finlandiya başbakanı, gece kulübüne gittiği için özür diledi

8 Aralık 2021 Çarşamba

Finlandiya başbakanı, gece kulübüne gittiği için özür diledi

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, koronavirüs pozitif birisi ile temaslı olduğu halde gece kulübüne giderek eğlenmesi sonrası eleştirilere maruz kaldı.

Finlandiya’da temaslı olduğu halde gece kulübüne giden Başbakan Marin, yaptığı ihmal yüzünden vatandaşlarından özür diledi. Marin daha önce eleştirileri reddetmişti.

Marin, Covid-19 testi pozitif çıkan kabinesindeki bir bakan ile temaslı olduğu halde gece kulübüne giderek eğlenmesi sonrası  eleştirilere maruz kalmıştı.

Politico’nun haberine göre, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nın Covid-19 PCR testi pozitif çıktı. Bunun üzerine, çalışma arkadaşları tarafından kendisine Haavisto’nın virüse yakalandığı bilgisi verilen Başbakan Marin’in hafta sonu arkadaşları ile gece kulübüne gitmesi tepki topladı.

ÖNCE REDDETTİ, SONRA ÖZÜR DİLEDİ

Muhalefet, başkent Helsinki’deki gece kulübünde çekilen fotoğrafları sosyal medyada hızla yayılan Marin’i, sorumsuz davranmakla suçladı. İlk başta bu tutumu ile hiçbir Covid-19 tedbir kuralını ihlal etmediğini söyleyerek kendini savunan Marin, kamuoyundaki tepkilerin ardından özür diledi.

Marin, aldığı talimatlar ışığında daha duyarlı davranması gerektiğini anladığını söyledi. Muhalefet, Marin’in Covid-19 testi negatif çıkana kadar kendini gönüllü olarak izole etmesi gerektiğini savunsa da Finlandiya’da çift doz aşılanmış kişilerin temaslı olmaları halinde kendilerini izole etmeleri gerekmiyor.

Meclis’te Süleyman Soylu gerilimi! Yumruklar havada uçuştu

 

Benzer Haberler