Elvan için kritik hafta! İstifa edeceği ya da görevden alınacağı konuşuluyor

28 Kasım 2021 Pazar

Elvan için kritik hafta! İstifa edeceği ya da görevden alınacağı konuşuluyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı “Faizi savunanla beraber olamam” açıklamasını alkışlamayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifa edeceği ya da görevden alınacağı konuşuluyor.

Dolardaki artışla beraber Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan arasında gerginliğe sebep olmuştu. Elvan’ın Erdoğan’ın yaptığı faiz açıklamasını açıklamasını alkışlamaması ise dikkat çekmişti.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Elvan’ın görevinden istifa edeceği ya da görevden alınacağı iddiaları gündemde.

“ELVAN’LA İLGİLİ KRİTİK HAFTAYA GİRİLDİ”

“Duvar Arkası” bölümünde yer alan haberde, “Elvan’ın MB kararının ardından yaşanan döviz krizi sürecinde de sessizliğini koruyup ortada görünmemesi bu iddiaları güçlendirdi. Meclis kulislerine göre Hazine Maliye Bakanlığında bir değişim kesin ancak bunun zamanlaması ile ilgili farklı görüşler var. Bir kesime göre Lütfi Elvan Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinin ardından görevden alınacak. Aralarında AK Partili bazı milletvekillerinin de olduğu bu görüşü savunan siyasetçiler bütçe sürecinde bir değişikliğin bütçenin savunulması açısından sorun yaratacağı görüşünde. Ancak bir kesime göre ise asıl Elvan bütçeyi ve dolayısıyla bahsedilen yeni ekonomi politikasını savunamayacağı için bütçe görüşmeleri öncesinde görevden alınacak. Bu görüşü savunanların iddiası gerçekleşirse Elvan bütçe görüşmelerinin başlayacağı 6 Aralık öncesinde görevden alınabilir. Bu iddia gerçek olursa Elvan’la ilgili kritik haftaya girildiği anlamına geliyor. Eğer Elvan bu süreçte görevden alınmazsa 9 Aralık’ta Meclis Genel Kurulu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesini savunmak için kürsüde olacak.” ifadeleri kullanıldı.

CHP Grup Başkanvekili Özel: Lütfi Elvan susturuluyor

‘Lütfi Elvan ve pek çok ismin istifası kabul edilmedi’

Gerilim AKP grubuna yansıdı: Bakan alkışlamadı

 

 

 

Benzer Haberler