Dünyanın önde gelen basın organları Sedat Peker’i nasıl görüyor?

27 Mayıs 2021 Perşembe

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube hesabından yaptığı açıklamalar Türkiye gündemine oturmaya devam ediyor. Peki dünyanın önde gelen basın organları yaşananlar hakkında neler yazıyor?

soL Haber’in aktardığına göre; Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in demeçleri Batı medyası tarafından hükümetin dış politika, koronavirüs ve ekonomi alanlarındaki başarısızlığının üstüne gelen darbeler olarak görüldü.

Yazıların hemen hemen hepsinde Peker’in açıklamalarının doğrudan Erdoğan’a dokunmadığına dikkat çekilirken bunların yine de AKP’li Cumhurbaşkanı’nı büyük bir krize soktuğunun altı çizildi.

ALMAN DER SPİEGEL: ERDOĞAN, MAFYA BABASI VE KOKAİN

Alman Der Spiegel dergisinde “Erdoğan, mafya babası ve kokain” başlığıyla Şebnem Arsu und Maximilian Popp imzalı bir yazı yayınlandı.

“Türk üst düzey politikacılar uyuşturucu ticareti, şantaj ve yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya” denilen yazıda, Peker’în suçlamalarının, AKP iktidarının zayıflama sürecinde olduğuna dönük izlenimleri kuvvetlendirdiği ve AKP’nin “ahlaki çöküntüye karşın iktidarını koruma çabasında” olduğu belirtildi.

NEW YORK TIMES: ERDOĞAN, SAFLARINDA YOLSUZLUK İDDİALARI İLE MÜCADELE EDİYOR

Sedat Peker’in açıklamaları ve hükümetin tepkilerini haberleştiren ABD’nin Demokrat Parti’ye yakın gazetesi New York Times, “Halihazırda bir ekonomik kriz ve koronavirüs vakalarındaki artıştan etkilenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdi saflarında yolsuzluk iddialarıyla mücadele ediyor” diyerek krizin merkezinde Erdoğan’ın olduğunu ifade etti.

İsrail’in Filistin’e saldırılarının “televizyon ekranlarını kapladığını” söyleyen NYT, ancak insanların bu süreçte televizyona değil Peker’in YouTube kanalına odaklandığını söyledi.

Peker’in hiç bir suçlamanın doğrudan Erdoğan’a yöneltilmediğine dikkat çeken NYT, Peker’in ondan “Kardeşim Erdoğan” diye bahsettiğinin altını çizdi.

Sedat Peker’den flaş açıklama

ERDOĞAN DEĞERLENDİRMESİ

Öte yandan yazıda şöyle bir değerlendirme yer aldı:

“Erdoğan, şüphesiz 2020’lerin kendisini Türk liderlerinin panteonuna yükseltecek kişisel başarıların taçlandırıldığı bir dönem olmasını beklemişti. 2018’de uygulamaya konan başkanlık sistemi, 2023’te cumhuriyetin 100. yılını kutlayan büyük kutlamalar için zamanında yeniden seçilmesini sağlamak için kullanmayı düşündüğü kapsayıcı yetkiler verdi ve onu modern Türkiye’nin en uzun süre görevde kalan lideri yaptı”

“Ancak olaylar artarak zorlaşıyor gibi görünüyor” diyen NYT, Erdoğan’ın “müslüman dayanışmasına” dayalı “iddialı dış politikasının” düşüş yaşadığını belirterek Suudiler ve Mısır’la olan ilişkilere işaret etti. Bu ülkelerle “ekonomiyi kurtarmak adına” arayı düzeltme yoluna gidildiğini söyleyen NYT, Biden’ın Ermeni Soykırımı kararını “Erdoğan’ın yutmak zorunda kaldığını” ifade etti. Öte yandan NYT Erdoğan’ın Filistin yönündeki adımlarının da “çok bir sonucu olmadığını” belirtti.

WASHINGTON POST: ÇEVRRİMİÇİ İTİRAFLAR ERDOĞAN’I SALLIYOR

Washington Post, organize suç örgürü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişkin “Sunucu Sedat Peker, çenesi düşük, tehditkar ve biraz da ihtişamlı” ifadelerini kullandı. Peker’in demeçlerini “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetine tehlikeli bir şekilde yaklaşan depremler” olarak nitelendiren Post, videoların “Her biri merakla beklenen ve milyonlarca görüntülenen bir heyecan” kaynağı olduğunu söyledi.

Suçlamaların hiçbirinin Peker’in “Kardeşim” dediği AKP’li Erdoğan’ı doğrudan ilgilendirmediğini belirten Post, “İddialar, ekonomik krizin ve koronavirüs salgınının ortasında popülaritesinin düşmesiyle Cumhurbaşkanı’nın sıkıntılarını daha da artırdı” dedi. Post, krizin “bitmek üzere olmadığını” da ekledi.

Soylu’dan Meclis’te “Peker” çıkışı

İSPANYOL EL MUNDO: MİLYONLARCA TÜRK YOUTUBE BAŞINDA

İspanya’nın en popüler ikinci basılı yayın organı El Mundo’ysa “Erdoğan başarısızlıkla Filistin davasından yararlanmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulunduğu yazısında ” Gangsterlerin, politikacıların ve polislerin çıkarlarını ve gizli sırlarını paylaşan ‘cani'”yi izlemek için “milyonlarca Türk’ün, günlerdir YouTube ekranına yapıştığını” yazdı.

İTALYAN LA REPUBBLİCA: TÜRK MAFYA BABASI ERDOĞAN’IN SİHİRLİ ÇEMBERİNE SALDIRIYOR

İtalyan La Repubblica’ysa “Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetini sarsabilmek için Türkiye’deki bir mafya patronu gereklidir” şeklinde girdiği yazısında “Günlerdir tüm ülke, içeride eleştiriye izin vermeyen, cumhurbaşkanının etrafındaki adamları tehdit edebilen ve alay edebilen kaçak bir suçlu tarafından Dubai’den başlatılan videolara takılıyor” dedi.

THE GUARDIAN: İDDİALAR TÜRK HÜKÜMETİNİ ÇALKALIYOR

The Guardian gazetesiyse “Türk televizyon şovları, Ramazan ayı boyunca tüm Müslüman dünyasında, saray entrikaları ve suçlu yeraltı masallarıyla dolu popüler şeylerdir. Ancak bu yılın sürpriz başarısı kurgusal değil.” şeklinde girdiği yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Baş döndürücü iddialar onlarca yıl öncesine uzanıyor ve asılsız. Ancak Peker’in kendisini ihbarcı olarak resmettiği bir saat süren monologlarının zamanlaması Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yıkıcı. Partisi, Türkiye’nin ekonomik sefaletinin ortasında, pandeminin nasıl ele alınacağına yönelik eleştirilerle birleşirken, sandıklarda zaten mücadele ediyor.”

Sedat Peker hakkında yakalama kararı

Benzer Haberler