Cemal Kaşıkçı’nın avukatı Dubai’den İstanbul’a giderken gözaltına alındı

16 Temmuz 2022 Cumartesi

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda katledilen Gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın bir dönem avukatlığı yapan Asim Ghafoor, ‘kara para aklama’ suçlamasıyla Dubai Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alındı. Ghafoor’un aile düğünü için İstanbul’a gitmek üzere havalimanında olduğu öğrenildi.

İstanbul’da öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın bir dönem avukatılığını yapan ABD vatandaşı Asim Ghafoor Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gözaltına alındı. İstanbul’a hareketi öncesi Dubai Uluslararası Havalimanı’nda yakalanan Ghafoor’un ‘kara para aklamakla’ suçlandığı kaydedildi.

Euronews’in aktardığına göre; sivil toplum kuruluşu “Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi” (DAWN) tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulu üyesi olan sivil haklar avukatı Asim Ghafoor’un Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gözaltına alındığı belirtildi.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili de konudan haberdar olduklarını kaydetti. Aynı yetkili Başkan Joe Biden’ın konuyu BAE lideri ile planlanan ikili görüşmelerde gündeme getirip getirmeyeceğini söyleyemeyeceğini ifade etti.

ABD’li yetkili konunun Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olduğuna dair bir işaret olmadığını kaydederek, konsolosluk erişimin önemli olduğunu kaydetti.

Erdoğan’ın danışmanı Kılıçdaroğlu’nu “gökte buldu”

İSTANBUL’A GİDERKEN YAKALANDI

DAWN’dan yapılan açıklamada sivil haklar avukatı Ghafoor’un aile düğününe katılmak üzere İstanbul’a gitmek için bulunduğu Dubai’de havalimanında yakalandığı kaydedildi.

Konsolosluk yetkililerinden alınan bilgilere yer verilen açıklamada, Ghafoor’un gıyabında yürütülen kara para aklama suçlamasıyla itham edildiği belirtildi. Avukat Ghafoor’un suçlamalara dair bilgisi olmadığı kaydedildi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı İstanbul’da 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda öldürülmüştü. ABD İstihbaratının cinayete onay vermekle suçladığı Suudi Prens Selman, iddiaları kabul etmezken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sert sözlerle Selman’a tepki göstermişti. Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Selman’ı Saray’da görkemli bir şekilde de ağırlamıştı.

Saray’da görkemle ağırlanan Selman’a müzikli yemeğin görüntüsü ortaya çıktı

Cemal Kaşıkçı davasının düşürüldüğü ortaya çıktı

Benzer Haberler