ABD’den sonra büyükelçiliklerden ardı ardına “istenmeyen adam” açıklaması

25 Ekim 2021 Pazartesi

ABD’den sonra büyükelçiliklerden ardı ardına “istenmeyen adam” açıklaması

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “ABD Viyana Sözleşmesinin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın ardından Hollanda başta olmak üzere diğer birçok elçilikten açıklama geldi

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, aralarında ABD’nin de olduğu 10 büyükelçiye yönelik Osman Kavala tepkisinin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği’nden açıklama geldi.

Açıklamada, “ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesi’ne riayet etmeyi teyit eder” denildi.

HOLLANDA’DAN DA AÇIKLAMA

Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet kendisine ait resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ” Hollanda, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yoneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder.” ifadelerini kullandı. Aynı açıklamayı Yeni Zelanda ve Kanada büyükelçileri de Twitter hesaplarından paylaştı. Finlandiya ve Norveç Büyükelçiliği ile Danimarka Büyükelçisi, ABD Büyükelçiliği’nin mesajını retweet etti.

 

Cumhurbaşkanı danışmanı: Erdoğan büyükelçiler konusunda kararlı

ADI GEÇEN SÖZLEŞMENİN 41. MADDESİ

“1. Kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veya
aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.”

Üç ülkeden daha ‘büyükelçi’ açıklaması geldi

Benzer Haberler