Üç ülkeden daha ‘büyükelçi’ açıklaması geldi

25 Ekim 2021 Pazartesi

Üç ülkeden daha ‘büyükelçi’ açıklaması geldi

Erdoğan’ın 10 büyükelçinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi için talimat verdiğini söylemesinin yankıları sürüyor. Almanya, Fransa ve Finlandiya’dan “Bize resmi bildirim yapılmadı” açıklaması geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş insanı Osman Kavala’nın AİHM kararı uyarınca serbest bırakılması için ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçileriyle ilgili sınırdışı talimatı verdiğine dair üst üste açıklamalarının ardından dikkatler bugünkü kabine toplantısına çevrildi.

Öncesinde Alman hükümeti, Fransa Dışişleri ve Finlandiya Cumhurbaşkanı açıklama yaptı. Üç ülkeden de “Ankara’dan resmi bildirim gelmedi” açıklaması yapıldı.

Kavala’nın serbest bırakılması çağrısına bakanlardan tepki yağdı; büyükelçiler Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı!

ALMANYA: BEKLEYİP GÖRMEK ZORUNDAYIZ

Alman Hükümeti ve Dışişleri Sözcüleri, olağan basın toplantısında, diplomatların sınırdışı edilmesine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan resmi bildirim gelmediğini belirtti. Konuyla ilgili haftasonunda Washington ve Paris’teki ortaklarıyla görüştüklerini aktarırken, ‘Türkiye’nin Almanya için önemli bir ortak olduğu’ mesajını verdi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yorumlardan endişeli ve şaşkınız” diyerek ekledi: “Ancak Türkiye tarafından resmi bir bildirim yapılmadı. Türkiye tarafından henüz resmi bir iletişim yok. Bekleyip görmek zorundayız. Benzer tehditlerden etkilenen ortaklarla yakın istişare halindeyiz.”

Erdoğan’ın ‘büyükelçi’ çıkışına ilk tepki İsveç ve Norveç’ten geldi

“İKİLİ İLİŞKİLERİN DERİNLİĞİNE AYKIRI”

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de şunları söyledi: “Elbette basında yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını gördük. Ancak hafta sonu boyunca sınırdışı etme veya benzeri herhangi bir resmi bildirim almadık. Böyle bir sınırdışı etme, Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin derinliğine ve önemine aykırı olacaktır. Berlin konuyla ilgili hafta sonu boyunca Paris ve Washington’daki ortaklarla temas halinde oldu.”

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a jet ‘büyükelçi’ yanıtı

FRANSA VE FİNLANDİYA: RESMİ BİLDİRİM GELMEDİ

Ardından Fransa Dışişleri Bakanlığı da “Erdoğan’ın Fransa Büyükelçisini sınırdışı etme planlarıyla ilgili Türkiye’den resmi bilgi gelmedi” açıklamasında bulundu. Helsinki’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenleyen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto’dan “Bildiğim kadarıyla Finlandiya, büyükelçinin sınırdışı edilmesine ilişkin diplomatik kanallardan henüz bir bilgi almadı” dedi.

FOTOĞRAF: ALMANYA HÜKÜMET SÖZCÜSÜ STEFFEN SEİBERT

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan bugün Eskişehir’de yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları söylemişti: “Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala Kavala… Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu nasıl terbiyesizliktir, siz burayı neresi zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası bir kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye. Burada Dışişleri’ne gelip de talimat veremezsiniz. Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Türkiye’yi anlayacaksınız, bileceksiniz. Anlamadığınız gün terk edeceksiniz.”

Erdoğan’ın ‘istenmeyen kişi’ kararı Dışişleri Bakanlığı’nda kriz yarattı iddiası

Benzer Haberler