2018’de ölen HDP milletvekili adayına da ‘siyaset yasağı’ istendi!

19 Mart 2021 Cuma

2018’de ölen HDP milletvekili adayına da ‘siyaset yasağı’ istendi!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada siyaset yasağı istenen 687 kişi arasında 17 Kasım 2018’de hayatını kaybeden HDP milletvekili adayı Çiğdem Atalay da bulunuyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açmış, iddianame yüksek mahkemeye gönderilmişti. 687 HDP’liye siyaset yasağı istenen iddianameyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Medyascope’da yer alan habere göre, 687 kişi arasında 17 Kasım 2018’de hayatını kaybeden HDP milletvekili adayı Çiğdem Atalay da var. Hayatı boyunca tarihsel Türkiye İşçi Partisi üyesi ve yöneticisi olarak Amasya’da siyaset yapan Atalay, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde HDP’den Amasya birinci sıra milletvekili adayı olmuştu. Buna rağmen Çiğdem Atalay’ın adı, ‘beş yıl süreyle bir başka siyasi partinin kurucusu, yöneticisi, deneticisi ve üyesi olamaması’ için HDP’nin kapatılması için açılan davanın iddianamesine eklendi.

NE OLMUŞTU?

AKP ve MHP’lilerin çağrısının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame hazırlanmıştı. Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderilen iddianamede partinin kapatılmasının yanı sıra 687 siyasetçiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı talep edildi. HDP’nin milli meselelerde ülkesinin yanında olmadığı, çeşitli örgütlerle bağı bulunduğu da öne sürülmüştü.

İddianamede HDP’nin, “devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini” öne sürdü. HDP’nin devletin yanında olmadığı iddia edilirken, “Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır” ifadeleri yer almıştı.

HDP’ye kapatma davası: ‘Devletin bütünlüğünü ortadan kaldırmak’

Benzer Haberler