Zonguldak’ta 17 Temmuz’da yapılan BioNTech aşıları tekrar edilecek

21 Eylül 2021 Salı

Zonguldak’ta 17 Temmuz’da yapılan BioNTech aşıları tekrar edilecek

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde 17 Temmuz’da yapılan BioNTech aşılarının ‘koruyuculuk etkisini azaltacak şekilde uygulandığı’ belirtildi. Aşılar tekrar edilecek. TELE1’e konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan valilik açıklamasına tepki geldi.

Zonguldak’ta aşı olan bazı vatandaşların aşılarının geçersiz olduğu gerekçesiyle tekrar aşı olmaya çağrılmasıyla ilgili yerel gazetelerde çıkan haberler üzerine Zonguldak Valiliği yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde geçen 17 Temmuz’da uygulanan BioNTech aşılarından bir bölümünün aşının koruyucu etkisinin azalacak şekilde uygulandığının hastane yönetimince tespit edildiği ifade edildi.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığı’ndan konuyla ilgili görüş alındığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Alınan cevabi yazıda, daha önce de benzer durumlara karşı Pandemik Aşı Uygulamaları Komisyonunca verilen kararlar doğrultusunda aşıların tekrar edilmesi gerektiği görüşü bildirilmiştir. Söz konusu haberlerde konu edildiği gibi aşılar kesinlikle bozuk olmayıp, aşıların koruyucu etkisinin azalacak şekilde uygulanmış olması nedeniyle tekrar edilmesi uygun görülmüştür.”

PROF. CEYHAN’DAN TEPKİ: TEK İZAHI OLABİLİR

Konuyla ilgili Alev Olgay’ın sunduğu ‘Haber 10’ programına konuk olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan valilik açıklamasına tepki geldi. “Konunun tek izahı var, eksik doz” diyen Ceyhan, şunları söyledi:

“Bundan ben bile bir şey anlamadım; altında ‘Aşıların bozuk olduğu iddiası doğru değildir’ deniliyor. Peki ne yapılmış? Böyle bir uygulama olamaz ki ben öyle bir ayarlayayım ki aşıların antikor oranı erken bitsin denilemez; bu istense de ayarlanamaz. Eksik doz verilmiş olabilir. Valilik açıklaması talihsiz bir açıklama olmuş. İnsanın aklına fazla ısıya maruz kaldığı, tarihi geçtiği ya da ağzı açık kaldığı geliyor ama bu durumda bozuk aşı yapmış olabilirsiniz. O zaman tek bir şey kalıyor: Vermeniz gerekenden az vermişsinizdir. Tek izahı ancak bu olabilir.”

Vaka ve ölüm sayısı tırmanışta

 

Benzer Haberler