Yurt dışından PS5 almak ne kadar mantıklı?

11 Mart 2022 Cuma

Yurt dışından PS5 almak ne kadar mantıklı?

Son zamların ardından Türkiye’den PS5 satın almak büyük bir külfet haline geldi. Peki yurt dışından PS5 almak ne kadar mantıklı? Bu işin bir riski var mı?

Yurt dışından PS5 almak güvenli mi? Malum ülkemizde konsollar zaten yurt dışındaki fiyatlara göre hayli uçuktu. Fakat son gelen zamlarla birlikte yeni nesil konsollar ciddi anlamda erişilmesi güç bir seviyeye eriştiler.

Hali hazırda yeni nesil konsollar Xbox Seriex X ve PS5’in Avrupa fiyatı 499 euro. ABD fiyatları ise 499 dolar. (Tavsiye edilen satış fiyatı bu fakat yurt dışında da stok sıkıntısından ötürü bu fiyatlara PS5 bulmak neredeyse imkansız) Yani TL bazında hesapladığımızda her iki konsol da yurt dışında 8000 TL civarlarında satılmakta.

PS5

Şimdiye kadar PS5’in Türkiye fiyatı 8299 TL’ydi. Fakat kısa süre önce diskli sürüm 11999 TL, dijital sürüm ise 9999 TL olarak güncellendi. Xbox Series X ise Türkiye’de 13000 TL’den satılmakta. Yani Avrupa fiyatının neredeyse iki katı. Elbette şu anda bu fiyatlardan PS5 almak mümkün değil. Genelde internet ortamında PS5 fiyatı 15 bin TL civarlarında. Bu da makul seviyelerin hayli üzerinde.

 

Tablo bu şekilde olunca insanlar yurt dışından PS5 alıp almamanın artı ve eksilerini araştırmaya başladı. Çünkü yurt dışından alınan cihaz tam olarak yarı yarıya mal oluyor. Ayrıca bu cihazlarda sim kart kaydı ve benzeri durumlar olmadığı için de konsolun yurt dışı ya da yurt içi olması herhangi bir önem arz etmiyor.

Bu bağlamdan bakında yurt dışından getirilen PS5’in tek bir dezavantajı olduğunu söyleyebiliriz. O da garanti durumu. Yurt dışından aldığını PlayStation 5, cihazı aldığınız ülkede garanti kapsamında olacağı için Türkiye’de garantisi olmayacak.

Onun dışında neresinden bakarsanız bakın yurt dışından PS5 alıp getirmek çok daha mantıklı olacaktır. Bunun için Amazon’un Almanya kaynağını kullanabilirsiniz.

2GB ekran kartları madencilikte kullanılabilir mi?

Benzer Haberler