Yunanistan’da 6.2 büyüklüğünde deprem

3 Mart 2021 Çarşamba

Yunanistan’ın Larissa kentinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde can kaybı ve yaralı olup olmadığına ilişkin net bir açıklama yapılmazken çok sayıda bina, okul ve kilisenin yıkıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Yunanistan’da 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. 2 kilometre derinlikteki sarsıntının 13.16’da gerçekleştiği duyuruldu. Larissa’nın 24 km kuzeybatısında meydana gelen depremin ardından, 4.6 büyüklüğünde artçı bir deprem daha oldu. Deprem Atina’da ve Batı Yunanistan’ın diğer bölgelerinde de hissedildi.

Avrupa‑Akdeniz Sismoloji Merkezi ise depremin 6,9 büyüklüğünde olduğunu ve yerin 2 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (United States Geological Survey) ise depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıkladı. USGS, depremin merkez bölgesinin Tırnova kentine 10 km olduğunu belirtti.

Depremin, Selanik, Katerini, Kardiça, Trikala, Volos, Lamia ve başkent Atina’da da hissedildiği belirtildi. Sarsıntının ardından Larisa bölgesindeki halk panik halde sokağa döküldü. Depremde can kaybı ve yaralının olmadığına ilişkin henüz net bir açıklama ise yapılmadı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (EMAK) insansız hava aracı ekibi, herhangi bir heyelan ve bina çökmesini haritalamak için bölgede çalışmalar yürütüyor.

BAKANLARDAN DEPREM BÖLGESİNE ZİYARET

Yunan Devlet Bakanı Theodoros Livanios, Altyapı Genel Sekreteri Georgios Karagiannis ve Genelkurmay Başkanı Floros depremde hasar gören yerleri ziyaret etti.

KİLİSE, OKUL VE BİNALAR YIKILDI

Deprem nedeniyle Elassona’nın kentindeki Mesohori köyünde yaşlı bir kişi için kurtarma operasyonunun başarıyla tamamlandığı ifade edildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (EMAK) yetkilileri, bölgede çok sayıda bina, okul ve kilisenin yıkıldığını açıklayarak, ” Hasar tespiti için çalışmaları başlatıldı” ifadelerine yer verildi. Tirnavos bölgesi Damasi köyünde ise bir okula da maddi hasar meydana geldiği ifade edildi.

ARÇI SARTISINTILAR KORKUTTU

Depremin etkisiyle Larisa’daki bazı mağazalarda maddi hasar meydana geldiği ifade edildi. İlk depremin ardından, 4,9 büyüklüğüne kadar ulaşan artçı depremlerin de meydana geldiği ifade edildi. Artçı sarsıntılardan korkan kent sakinleri uzun bir süre dışarıda bekledi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) ise depremin şiddetinin 6.3 olduğunu duyurdu.

Benzer Haberler