Yasak ırkların kayıt altına alınma süresi bugün doluyor

14 Ocak 2022 Cuma

Yasak ırkların kayıt altına alınma süresi bugün doluyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, yasaklı ırkları kayıt altına alınması için verilen sürenin bugün sona eriyor. Bakanlık yaptığı açıklamada Türkiye genelinde 20 bin 843 köpeğin kayıt altına alındığını söyledi.

“Tehlike arz eden ırk” olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully gibi köpek ırklarının kayıt altına alınması için bakanlığın verdiği süre bugün doluyor.

14 BİN 982 LİRA PARA CEZASI UYGULANACAK

Belirtilen süre kapsamında hayvanlarını kimliklendirilerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara, hayvan başına 14.982 Türk lirası idari para cezası verilecek ve bu hayvanlara el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada bu hayvanları sokağa terk edenlere de 40 bin 860 lira idari para cezası verileceğini belirtti.

20 BİN 843 KÖPEK KAYIT ALTINA ALINDI

Bakanlık’ tarafından yapılan açıklamada şu şekilde:

“Tehlike arz eden köpeklerin kayıt altına alınmasıyla ilgili tanınan yasal süre bugün (14 Ocak 2022 tarihinde) sona erecektir.
Ancak, genelgenin yürürlüğe girmesinden (07.12.2021) önce gebe kalan American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin, doğum yapması ve yavrularının 4 aylık olana kadar kayıt olma işlemi devam edecektir.

Tanınan yasal süre içinde bugün saat 16.30 itibarıyla Ankara’da 1.925, İstanbul’da 4.858, İzmir’de 2.541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde 20.843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alınmıştır. En çok tehlike arz eden köpek ırkı İstanbul’da kayıt altına alınmıştır. Bugün sona erecek kayıtlar halen devam etmektedir”

AKP’li belediye işçileri Erdoğan’ın çağrısı sonrası sokak hayvanlarına da savaş açtı

Benzer Haberler