Yarın derse girecek öğretmenler bugün koronalı hasta takibinde

20 Eylül 2020 Pazar

Yarın derse girecek öğretmenler bugün koronalı hasta takibinde

Eğitim İş Başkanı Orhan Yıldırım, ‘Test sonucuna kadar ders başı yapılmamalı. En küçük hatada, salgın çığ gibi büyür’ dedi. Yıldırım, hükümeti ‘gaflet içindesiniz’ diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirdi.

 

Yüz yüze eğitim yaklaşık 2 milyon anaokulu ve birinci sınıf öğrencisiyle yarın başlıyor. 21-25 Eylül haftasında bir gün, devamındaki haftalarda 2 gün olmak üzere yüz yüze eğitim planlaması yapılırken, filyasyon ekiplerinde öğretmenlerin de bulunması velileri kaygılandırıyor. Öğretmenlere test yapılmasını isteyen Eğitim İş Başkanı Orhan Yıldırım, “Test sonucuna kadar ders başı yapılmamalı. En küçük hatada, salgın çığ gibi büyür” dedi.

‘MEB’in sorumluluğu yoktur’ taahhütnamesi: ‘İmzalamayan velinin çocukları okula alınmayacak!’

“UFAK BİR HATA ÇIĞ GİBİ BÜYÜR”

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, yarın yaklaşık 2 milyon öğrencinin yüz yüze eğitime başlayacağını belirtirken okulöncesi ve ilkokul öğretmenleri ile okul idarecilerinin filyasyon ekiplerinde görevlendirildiğine dikkat çekti. En ufak bir hatada çığ gibi büyüyebilecek bir vaka dalgası oluşabileceğini, ilk etapta okulöncesi ve ilkokul öğretmenlerine test yapılması ve testin sonucu gelene kadar yüz yüze eğitimin ertelenmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Böyle bir bulaştırma alanı yaratılırsa bunun önüne geçmek mümkün olmaz. Kontrolden çıkmış yeni bir dalgayla karşı karşıya kalırız ve bunun birinci müsebbibi MEB yetkilileri olur” dedi.

MEB’in yüz yüze eğitim planına göre, sınıflar ikiye bölünecek, istemeyen çocuğunu göndermeyecek, 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olarak ders yapılacak.

“GAFLET İÇERİSİNDESİNİZ”

Yıldırım, gönüllü olmadığında öğretmenlerin resen görevlendirildiğini söylerken bu görevlendirmelerin hem öğretmenleri hem de öğrenci ve velileri riske attığını vurguladı.

Sendika üyesi öğretmenlerin filyasyon ekiplerinde görevlendirilmemeleri yönünde karar aldıklarına işaret eden Yıldırım, atanmayan binlerce sağlık görevlisinin filyasyon ekiplerine çağrılabileceğini söyledi.

Yıldırım, “Hükümet, mali sorunlar nedeniyle bu tür bir yola girmiyor, elindeki öğretmenleri kullanmak gibi bir gaflet içerisine düşüyor” diye konuştu.

Tarikatlar bu defa MEB müfredatına girmeye çalışıyor

Benzer Haberler