Xiaomi Avcılar’a fabrika açıyor

4 Şubat 2021 Perşembe

Xiaomi Avcılar’a fabrika açıyor

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, 30 milyon dolarla Avcılar’da fabrika kuracağını açıkladı. Fabrikada 2 bin kişinin istihdam edileceği öğrenildi.

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Türkiye’de 30 milyon dolarlık yatırımla fabrika açacak. Firmadan yapılan yazılı açıklamaya göre Xiaomi, 2021 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacak. Marka bu yatırımıyla hem mavi yaka hem beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak. Salcomp iş birliği ile hayata geçirilecek fabrika yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacak.

“TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, “Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz” dedi.

Liu, “Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim” ifadelerimi kullandı.

“HEPİMİZ İÇİN BİR BAŞLANGIÇ”

Üretim ile ilgili Salcomp Avrupa Direktörü David Chang, “Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu yatırım hepimiz için bir başlangıç. Bu topraklarda daha büyük işlerin altına imza atacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Benzer Haberler