Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım’dan Bahçeli’yi üzecek açıklama

13 Şubat 2021 Cumartesi

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım’dan Bahçeli’yi üzecek açıklama

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım yaptığı açıklamada Bahçeli’nin önerdiği “Cacabey” ve diğer önerilerin uygun görülmediğini açıkladı.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millî Uzay Programı Tanıtım Toplantısında açıkladığı “hedeflerini” yorumlarken astronota alternatif Türkçe isim önerilerini değerlendirdi. Yıldırım, astronot kelimesine karşılık MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önerisi “Cacabey” ve diğer önerilerin uygun görülmediğini açıkladı.

Astronot ve kozmonot yerine Bahçeli tarafından ‘Cacabey’ veya ‘Ali Kuşçu’ gibi alternatif isim önerileri geldiğini hatırlatan Yıldırım, “Türk Dil Kurumu Başkanımız ziyaretimize gelmişti. Başkan beyle şunda mutabık kaldık; özel isim kullanılması doğru değil. Eğer bunu astronot yerine kullanacaksak; astronot sadece Türk olmayacak. Amerikalı astronot da olacak. Yarın, ‘Amerikalı Alpaslanlar uzaya çıkıyor’ dediğimiz zaman yanlış olur. Ya da ‘Rus Cacabeyler’ dediğimiz zaman olmayacaktır. Bu sefer insanlar yine astronot ismini kullanmaya devam edecek. Astronot bir cins isimdir, bir cins isim olarak bir teklif bulunması doğrudur. Özel isimler bence yerinde değil” ifadelerini kullandı.

“FEZAGİR” ÖNERİSİ ÖNDE GİDİYOR”

Önerilen isimler arasında kendisine yakın gelen bir öneri olmadığını belirten Yıldırım, “Özbek bir kardeşim aradı, ‘Bizde bir isim var aramaya gerek yok. Biz ‘fezagir’ deriz’ dedi mesela. Fezagir mana olarak çok doğru, ses olarak bize çok uyar mı tartışılabilir. Ama her hâlükârda halkın beğenisine sunacağımız için, bir anket çalışması bile yapılabilir. En son kararı da Sayın Cumhurbaşkanımız verecektir. Onu göreceğiz. Ama benim gönlümde bu veya buna benzer kelime var. İçinde feza geçebilir. Gök de geçebilir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE KURAMAYIZ”

Türkiye’den yapılacak roket fırlatmalarının kısıtlı olacağını belirten Yıldırım, “Türkiye’den fırlatma mümkün; ama uzay limanımızı Türkiye’de kuramayız. Her yörüngeye her açıya fırlatma yapabilecek bir yere sahip olmanız lazım. Türkiye buna uygun değil” dedi. Uzaydaki her şeyin yerden kontrolünün de çok önemli olduğunu kaydeden Yıldırım, “Yerden kontrol için geniş çaplı antenler gerekiyor. Şu anda Türkiye’de bu yok. Bunun da alt yapısını kuracağız. En azından 1 tane büyük antene ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler