Turkcell’de kripto parayla ödeme dönemi başlıyor!

19 Şubat 2021 Cuma

Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Şirketi, Türk Patent ve Marka Kurumuna yeni bir kripto para sistemi için başvuruda bulundu. Bu sistem “banka, doğalgaz, elektrik, telekomünikasyon bilgilerinin ortak bir faturada toplanmasını” sağlıyor.

Turkcell, müşterilerin faturalarını kripto para ile ödemelerini sağlayabilir. Turkcell’in bunun için Aralık 2020’de yaptığı patent başvurusu, hala değerlendirme aşamasında.

Faturanın ödemesi, müşterinin dijital cüzdanındaki kripto paranın yerel para birimine dönüştürülmesiyle otomatik bir şekilde sağlanıyor.

2020/22125 numaralı başvuru, en son 21 Ocak 2021 tarihinde güncellendi.

ABONELİKLER BİR ARADA
Kurum ve kuruluşlar, abonelerine sundukları hizmet karşılığında ayrı ayrı fatura kesiyor. Turkcell’in patent başvurusunda, bu farklı faturaların dijital bir ortamda bir araya getirilmesi ve bunun ödemesinin kripto para ile yapılabilmesi öneriliyor.

Bu faturaların, ortak bir sistemde derlenmesi öngörülüyor. Burada derlenen bilgilerin bir fatura sunucusu aracılığıyla faturalandırılması, ardından bir ödeme sunucuna aktarılması planlanıyor. Bu sunucu, müşterinin dijital cüzdanına erişim sağlanabilmesi adına bir kripto para sunucusuna bağlanacak. Ödeme esnasında kullanılan kripto paranın yerel paraya dönüştürülmesi gerektiğinde, bir para takas sunucusu devreye girecek.

Değerlendirme aşamasında olan patentte, kripto paranın para takas sunucusuna blockchain yordamıyla transfer edilmesi öngörülüyor.

Ödeme amaçlı kullanılan kripto para, bu sunucuda yerel para birimine dönüştürülecek. Yerel para biriminin, fatura sunucusuna havale veya EFT yoluyla gönderilebileceği ifade edildi. Bu sistem, “banka, doğalgaz, su, elektrik, İnternet, televizyon ve telefon” aboneliklerinin ortak bir sunucuda toplanmasını sağlayacak.

Benzer Haberler