Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Akar’dan İdlib açıklaması: Ateşkes bozulursa, onların canını yakmaya devam edeceğiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, koronavirüs nedeniyle TSK’daki öğrenci, kursiyer ve askerlerin belli bir süre hafta sonu izinlerinin iptal edildiğini açıkladı. Aynı zamanda Rus askeri heyeti ile gerçekleştirilen görüşmelerde büyük oranda mutabakat sağlandığını belirten Akar, “Ateşkes bozulur, saldırılar devam ederse bıraktığımız yerden başlamaya, onların da canını yakmaya devam edeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Herkes her an hazır” açıklamasında bulundu.

Tüm dünyayı etkileyen ve Türkiye’de bir kişide görülen koronavirüs nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hafta sonu izinleri belli bir süre iptal edildi.

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyada 4 binin üzerinde kişinin ölümüne neden oldu. Dünya üzerinde hastalıktan etkilenen kişi sayısı ise 100 bini geçti. Türkiye’de de hastalığın görülmesinin ardından kamu kurumları tedbirleri artırdı.

TSK’DA ÇARŞI İZİNLERİ İPTAL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, koronavirüse karşı hasta sonu çarşı izinlerinin iptal edildiğini şu sözlerle açıkladı “Karargah ve birliklerde tedbirleri hayata geçirdik. Yurt dışı temasları ile heyetlerin yurt dışına gidişlerine kısıtlama getirdik. Okullar ve eğitim merkezlerindeki öğrenci ve kursiyerlerle birlikte askerlerimiz de belli bir süre hafta sonu izne çıkmayacak.”

KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu konuda ciddi tedbirleri aldıklarını ifade eden Bakan Akar şunları söyledi:

* Karargah ve birliklerimizde çeşitli korunma tedbirlerini hayata geçirdik. Yurt dışı temasları ile heyetlerimizin yurt dışına gidişlerine kısıtlama getirdik. Toplantı ve toplu faaliyetlerde de kısıtlamaya gittik.

* Okullar ve eğitim merkezlerindeki öğrenci ve kursiyerlerle birlikte askerlerimiz de belli bir süre hafta sonu izne çıkmayacak. Ayrıca TSK’da el sıkışmayı da bir süreliğine durdurduk.”

NE OLMUŞTU?

Çin’in Hubey eyaletine bağlık Vuhan kentinde ilk olarak 12 Aralık 2019’da görülen koronavirüs (Kovid-19), tüm dünyada 4 binin üzerinde kişinin ölümüne neden oldu. Hastalık görülen insan sayısı ise 100 bini geçmiş durumda. Türkiye, komşuları İran, Yunanistan, Bulgaristan, Ermenistan, Irak’ta görülen vakaların ardından tedbirlerini artırdı ve bazı sınır kapılarını kapattı. Hastalığın görüldüğü günden bu yana kamuoyunu bilgilendiren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 11 Mart 2020’de 01.00’de kameralar karşısına geçerek canlı yayında Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Mahremiyet için hastanın adını ve görüldüğü ili açıklamadı.

‘ONLARIN CANINI YAKMAYA DEVAM EDECEĞİMİZİ SÖYLEDİK’

Akar, 5 Mart 2020’de, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in Moskova’da vardıkları mutabakat çerçevesinde, Rus askeri heyeti ile 10 Mart’ta başlayan görüşmelerle ilgili de konuştu.

Akar “Rus askeri heyeti ile gerçekleştirilen görüşmelerde büyük oranda mutabakat sağlandığını belirterek, “Ateşkes bozulur, saldırılar devam ederse bıraktığımız yerden başlamaya, onların da canını yakmaya devam edeceğimizi söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Herkes her an hazır” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ KORİDOR

5 Mart’taki Moskova zirvesinden geçici ateşkes kararı çıkmış M4 karayolunda tesis edilecek güvenli koridorun işleyişi ise açık bırakılmıştı.

Mutabakatın 2. maddesi şu şekilde:

* M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

 

loading...