Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Çorlu tren katliamı 2. yılında anıldı: Katilsiniz, adaletsizsiniz, vicdansızsınız

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının üstünden 2 yıl geçti. Kazada hayatını kaybedenlerin aileleri bugün trenin ilk durağı olan Uzunköprü Tren İstasyonunda tören düzenlendi. Kazada kızını, iki kardeşini ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin, “Şu anda kendimi katilimin evinde hissediyorum, TCDD benim ve 25 ailenin gözünde bir katil. Katilsiniz, adaletsizsiniz, vicdansızsınız. Cennet gibi hayatlarımızı cehenneme çevirdiniz” sözleriyle acısını dile getirdi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de Uzunköprü-Halkalı seferini gerçekleştiren trenin devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetti 328’de kişi de yaralandı. Aileler ve Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ın katıldığı anma töreni Uzunköprü Tren İstasyonunda düzenlendi.

Tren cinayetlerine Atatürk kılıfı

‘SORUMLULARIN İSİMLERİNİ EZBERLEDİK’

Kazada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz yaptığı konuşmada, “Adaletin raylar altında kalmasını istemiyoruz” dediği konuşmasında şunları kaydetti:

“Gerçek sorumlulara ya korunmak için mevki atlatılıyor ya korunmak için görevden alınıyor. Ama biz bu isimleri nasıl ki 25 canımızın ismini unutmayacaksak ve o acıyı hep hissedeceksek, onların da sorumluların ismini de artık onlar kadar iyi ezberledik. Çok üzgünüm bu acıyı bize yaşattıkları için, çok üzgünüm böyle bir ülkede katillerin korunduğu için. Çok üzgünüm gelecek nesillerde bu katliamların, eğer gerçek adalet sağlanmazsa, yaşanacağı için. Biz 25 kişinin ailesi olarak kenetlendik. Hepimizin acısı bir. Benim yüreğim burada bütün annelerin, babaların acısı. Benim yüreğim burada annesini, babasını, kardeşini kaybeden bütün insanların acısı. Hepimiz aynı acıyı çekiyoruz. Bu katiamın üzerine gideceğiz. Adalet istiyoruz, adalet rayların alında kalmasın istiyoruz.”

‘8 TEMMUZ BENİM İÇİN KIYAMET’

Kazada kızını, iki kız kardeşini ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin de, “Şu anda kendimi katilimin evinde hissediyorum, TCDD benim ve 25 ailenin gözünde bir katil. Katilsiniz, adaletsizsiniz, vicdansızsınız. Çünkü cennet gibi hayatlarımızı cehenneme çevirdiniz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bilgin, şöyle konuştu:

Burada olan herkesin benim acımı ve 25 canın acısını yaşadığını biliyorum. 8 Temmuz benim için kıyamet, kara gün. Aslında şu an kendimi katilimin evinde hissediyorum. TCDD benim evladımın katili oldu. Bu acıyla yaşamak o kadar zor ki. Her güne ‘günaydın anneciğim’ diyen ses yok. Ben kızımı ve kardeşlerimi TCDD’ye güvenerek kendi ellerimle gönderdim. Bizler o kadar büyük bir aile olduk ki birbirimize sarıldık ki kendilerini aklayamayacaklar. Adalet elbet bir gün yerini bulacak. Bunu iki yıldır söylemekten utanıyorum. Ne diyoruz; bakansa bakan, Devlet Demiryollarıysa siyasetçiyse siyasetçi… Kimse, bunun hesabını vermek zorunda.”

ANMA SIRASINDA ÇELENGİ KALDIRDILAR

Kazada babası İrfan Kurt’u kaybeden Elif Kurt ise konuşmalar sırasında bırakılan çelenkin görevliler tarafından kaldırılmasına tepki gösterdi. Kurt, “Ne yazık ki bize acılarımızı anmamıza izin vermediler. Dua okunurken Koyduğumuz çelengi yerinden kaldırdılar. Çelengi alıp işletmenin kapısına koydum. Oraya koyamayacağımı söylediler. ‘Bugün kara gün, bu çelenk de TCDD’nin kara imzasıdır. Bu çelenk de kara imza olarak kapınızda duracak’ dedim. Herkesin gözyaşı döktüğü bu günde şef yüzüme güldü. Bu kara çelenk kaldırılırsa 25 kişinin vebali üzerinde olacaktır. O kara leke onların kapısında kalacak” dedi.

Ardından katliamda eşini kaybeden ve yaralı kurtulan Ekrem Tuna’nın Uzunköprü Tren İstasyonu karşısındaki evine yaptırdığı Çorlu Tren Katliamı anıtı ziyaret edildi.

loading...