Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’ndan Cumhur İttifakı açıklaması

25 Ocak 2021 Pazartesi

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’ndan Cumhur İttifakı açıklaması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama Babacan, “DEVA olarak bizim Saadet Partisi’yle yakın olmamız, istişare etmemiz büyük önem taşıyor” derken, Karamollaoğlu “İttifakların kurulması bugünün gündeminde değil” ifadesini kullandı.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, beraberindeki heyetle birlikte Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu Saadet Partisi Genel Merkez Binası’nda ziyaret etti. İki lider görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Babacan görüşmeyle ilgili, “Deva olarak bizim Saadet Partisi’yle yakın olmamız, istişare etmemiz büyük önem taşıyor. Biliyorsunuz Türkiye’de problemler her alanda büyüyor. İçeride yönetimin bugünkü problemlere çözüm üretemediğini görüyoruz. Ülkemizde yönetim zihniyeti problemi var. Bundan sonraki süreçte de yakın bir istişare sürecinde olmayı istiyoruz” diye konuştu.

İki lider basın toplantısında gazetecilerin sorularına da yanıt verdi.

Soru: Bugün ikinci doz aşılar geldi. Gelen dozlar yeterli mi, aşılarla ilgili izlenen prosedürü nasıl değerlendiriyorsunuz? Erdoğan’ın kapanan iş yerleriyle ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Karamollaoğlu: Aşıyla ilgili endişeler biraz fazlaydı. Ekonomiye gelince bu iktidarın en önemli özelliği olanı görememek.

Babacan: Aşı konusunda başlamış olması sevindirici. Gelen doz sayısı nüfusla mukayase edildiğinde çok düşük. Türkiye’nin ihtiyacı olan doz sayısı 2021 için 200 milyon doz.  Türkiye’de kapanan iş yeri meselesi Sayın Erdoğan’ın Türkiye’nin gerçeklerinden kopuk olan ilk ifadesi değil. Önce Türkiye’nin gerçeklerini görsünler. Laf üretmesinler iş üretsinler diyoruz.

Soru: Sincar’da PKK’ya operasyon olur mu?

Babacan: Türkiye’nin önceliği tüm komşularıyla olan ilişkini görüşmek olmalı. Askeri operasyonlarla terör sorununu bitirmek mümkün değil.

Soru: HDP’nin Esenyurt ilçe binasında Öcalan posterleri bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Karamollaoğlu: HDP’nin ilçe teşkilatında Öcalan’ın fotoğraflarının olmasını garipsedim de hükümetin yaklaşımıyla nasıl bağdaştırılacak merak ediyorum. Biraz esef verici bu görüntüler.

Babacan: Türkiye’deki siyasi yapılar üzerinde herhangi bir örgütün gölgesi olmaması gerekir. Osman Öcalan’ı devlet kanalına çıkaran bu ülkenin kendisiydi.

Soru: AK Parti ile belli doğru bulmadığınız politikalarını değiştirirse ittifak yapabileceğinizi söylediniz. Değişmesi gerekenler neler?

Karamollaoğlu: Herkes birbiriyle ittifak yapabilir. Bu sanki ittifak oluyormuş, hemen, karar verildi, şu değişirse olur gibi bir noktaya getirilmemeli. İttifak ile koalisyonu öncelikle birbirinden ayırmaya ihtiyaç var. Koalisyon icraat için var, ittifak ise belli prensipler dahilinde partilerin bir araya gelmesidir ve seçime münhasırdır. Bundan dolayı, bizim şu anda bir numaralı meselemiz Türkiye’de kutuplaşmanın önlenmesi ve bunun içinde bugünkü başkanlık sisteminin değişmesidir. Bu başkanlık sistemi fayda yerine zarar getirdi.

(“Doğru bulmadığımız politikaların değiştirilmesi durumunda AK Parti ile ittifak yapılabilir” sözleri) Kelimeleri alıp evirip çevirmek, onun arkasından benim kastımın da ötesinde bazı ifadeleri kullanmak, bana göre doğru değil.

 

Benzer Haberler