“Nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan’ın ilk duruşması yarın

15 Ekim 2020 Perşembe

“Nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan’ın ilk duruşması yarın

Siirt’te İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olmakla suçlanan eski uzman çavuş Musa Orhan, tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşmasına Ankara’dan SEGBİS üzerinden katılacağı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Siirt’te tecavüze uğradıktan sonra intihara sürüklenen İpek Er ile ilgili “nitelikli cinsel saldırı”dan tutuksuz yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan hakkında, Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek. Birçok kadın derneği, hak örgütü ve baro kadın hakları merkezi temsilcilerinin katılacağı duruşmaya, Orhan’ın Ankara’daki bir adliye binasından Ses Görüntü ve Bileşim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılacağı öğrenildi.

Tecavüz zanlısı Musa Orhan tahliye edildi

NE OLMUŞTU?

Tecavüze uğradıktan sonra intihara sürüklenen belirtilen İpek Er, 20 günlük yaşam mücadelesinin ardından 18 Ağustos’ta yaşamını yitirdi. Er’in yaşamını yitirmesinin ardından avukatların mahkemeye başvurusu üzerine tecavüz faili Orhan, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 19 Ağustos’ta tutuklandı. Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un müvekkilinin tutukluluğuna karşı Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz sonucu, mahkeme 25 Ağustos’ta Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Üst mahkeme olan Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını dosyaya bakan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermeden, tahliye müzekkeresini de cezaevine yazarak, Orhan’ın tahliyesini hızlandırdı.

İpek Er’in önceki ifadeleri, bıraktığı mektup, ailesinin anlatımları ve adli tıp raporlarını dikkate almayan Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararının gerekçesinde ise “rıza”nın olduğu ve kuvvetli suç şüphesi bulunmadığını ileri sürdü. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siirt Barosu’nun tahliye kararına karşı yaptığı itirazlar ise mahkeme kararının kesinleşmiş olması gerekçesiyle reddedildi.

İFADESİ ALINMADI

Orhan hakkında “nitelikli cinsel istismar” suçundan açılan davanın yanı sıra, Er’in ölümüne ilişkin “intihara sürükleme” suçundan ifadesine başvurulmadığı ve aile avukatlarının konuyla ilgili yaptıkları suç duyurunda hiçbir gelişmenin kaydedilmediği öğrenildi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığının şikayetçi sıfatıyla Er ailesinin ifadelerini aldığı soruşturma ise sürüyor.

7 gün tutukluluktan sonra salıverilen tecavüz faili Orhan, yarın görülecek ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak. Er ailesi avukatları, sanık Orhan’ın tekrar tutuklanması talebinde bulunacak.

Benzer Haberler