Tarım yazarı: Karkas et ithalatı gündemde

31 Mart 2022 Perşembe

Tarım yazarı: Karkas et ithalatı gündemde

Kırmızı ete gelen zamlar sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ithalata yeşil ışık yapan açıklamalar yaptı. Özbekistan dönüşü açıklamalar yapan Erdoğan, kırmızı et ve şeker ile ilgili önemli bir sorun olmadığını iddia etti.

Gıda fiyatlarına gelen zamlar ürünlerin ihraç edilmeleri noktasında iddiaları da beraberinde getiriyor. Özbekistan dönüşü kırmızı etle ilgili açıklamalar yapan Erdoğan, ”Buğdayda biraz sıkıntımız vardı. Nitekim bu sıkıntı da büyük ölçüde aşılmış vaziyette. Yani bizim şu anda silolarımızda bir sıkıntı yok. Ama biz daha da takviye alalım diyoruz.” dedi.

“ÖNCE İÇ PİYASA SONRA İTHALAT”

Kırmızı eti fırsata dönüştürmek isteyen bazı fırsatçılar olduğunu vurgulayan Erdoğan, “ Bu konuyla ilgili Tarım Bakanımla konuştuk. Dedik ki, elimizdeki, TİGEM( Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) çiftliklerimizdeki kesimlik hayvanları bir an önce keselim ve bu ramazan ayında bir defa evlere kıymada, kuşbaşında ucuz et girme imkanı olsun. Bu arada da yine belki duruma göre Türkiye’nin dört bir yanına ekiplerini gönder, elinde kesimlik hayvanı olanlardan biz bu hayvanları da alalım. Yine ithal noktasında da ramazan sonrasına yönelik bir adım atmış olalım. Çünkü biz vatandaşımıza ucuz et yedirmekte kararlıyız. Kıymada, kuşbaşı ette bunu başarmamız lazım dedik. Karkas olarak getirirsek karkas ette de bu adımları atabiliriz dedik. Tarım Bakanımız önce ülkemizin dört bir yanında çalışmasını yapacak, ondan sonra da ithalde de neler yapabiliriz, bunun üzerinde de ayrıca çalışmasını sürdürecek” dedi.

ŞEKERDE PAHALI FİYAT UYGULAMASI YOK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, şeker fiyatının pahalı olmadığını savunarak şu değerlendirmeleri yaptı:

“Şekerde de biliyorsunuz fırsatçılar bazı yanlışlar yaptılar. Şekerle ilgili de gerek Türk Şeker gerek Konya gerek Kayseri buralarda yine adımlarını olumlu istikamette atacaklar ve bu fırsatçılara bu üç önemli merkez fırsat vermeyecek. Mümkün olduğunca Türk Şeker orijinli bir adımı inşallah şekerde de atacaklar. Bunun dışında da şu anda bizim şekerde ithale falan da ihtiyacımız yok. Mevcut imkanlar buna elveriyor. Fiyatlarda şekerde fena değil, yani şekerde öyle pahalı bir fiyat uygulaması yok. Bu da böyle devam ediyor. Ama şekerde fiyat piyasada balans ediliyor. Onun için de herhangi bir endişe taşımıyoruz.”

KARKAS ET İTHALATI GÜNDEMDE

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerinde durduğu iki önemli üründen birisi kırmızı et diğeri şeker. Kırmızı et konusunda öncelikle içerdeki hayvanların alımı, kesilmesi ve ramazanda fiyatın artmaması için çaba gösteriliyor. Fakat, ramazan sonrası için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkladığı gibi karkas et de dahil ithalat seçeneği üzerinde duruluyor. Yani bir süredir ithalat gündemden düşmüşken yeniden kırmızı et ithalatı gündeme geldi. Tarım Dünyası’ndan Gazeteci Yazar Ali Ekber Yıldırım’ın yorumuna göre Ramazan sonrası için karkas et de dahil ithalat yapılacak görünüyor.

ŞEKER PAHALI DEĞİL DEDİĞİ GÜN ZAM GELDİ

Şeker konusunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “şekerde pahalı fiyat uygulaması yok” dediği gün Türk Şeker yüzde 31 zam yaptı. Özel sektör fabrikalarının şekerin 50 kiloluk çuvalını 570-600 lira aralığında satarken, Türk Şeker yeni zamlarla aynı şekeri 550 liradan satmaya başladı. Şu anda şeker ithalatı gündemde değil ama eldeki stokların yeni sezona kadar yeterli olmayacağı da sektör tarafından dile getiriliyor.

Şekere büyük zam

Benzer Haberler