Tanju Özcan’dan Erdoğan’a destek: Cumhurbaşkanı gereğini yapmalı

26 Ekim 2021 Salı

Tanju Özcan’dan Erdoğan’a destek: Cumhurbaşkanı gereğini yapmalı

Osman Kavala çağrısı yapan büyükelçilere tepki gösteren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Ben, Cumhurbaşkanı’nın arkasında durmaya hazırım” dedi.

Mültecilere yönelik açıklamalarıyla bilinen ve CHP’de Disiplin Kurulu’na sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Osman Kavala için çağrı yapan 10 büyükelçiye tepki gösterdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda destek olmaya hazır olduğunu söyleyen Özcan, Türk yargısına müdahale etmenin hiçbir ülkenin haddi olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz günlerde 10 ülkenin büyükelçisi Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde Türkiye Cumhuriyeti’ne çağrıda bulundular. Türkiye Cumhuriyeti müstemleke değil. O ülkelerin sömürgesi falan asla değil. Dolayısıyla hiçbir ülkenin büyükelçileri Türkiye Cumhuriyeti’ne şu insanı serbest bırak diyemez. Böyle bir hadleri ve hakları yok. Türkiye’nin eksikleri var ama biz yargının bağımsız olduğu bir Türkiye olduğunu iddia ediyoruz.

ABD’den sonra büyükelçiliklerden ardı ardına “istenmeyen adam” açıklaması

“DERHAL İSTENMEYEN KİŞİ İLAN EDİLMELİLER”

Yargının eksikleri var. biz bunu kendi aramızda tartışırız. Ama hiçbir ülkenin haddi değil Türkiye’nin içişlerine karışmak. Türkiye’nin yargısına müdahale etmek. Bu noktada sayın cumhurbaşkanı bir talimat verdiğini söyledi. 10 ülkenin büyükelçisinin istenmeyen kişi olması ilan edilmesi yönünde talimat verdi. Bu büyükelçiler derhal istenmeyen kişi ilan edilip, 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi sağlanmalıdır. Yoksa bunun sonu gelmez. Ben Cumhurbaşkanının çağrısını destekliyorum.”

“CUMHURBAŞKANI’NIN ARKASINDA DURMAYA HAZIRIM”

Görüşlerinin parti görüşü olmadığını da ekleyen Özcan, “Bir talimat veriyorsa cumhurbaşkanı gereği yapılmalıdır. Ben de Bolu Belediye Başkanı olarak bundan dolayı sayın Cumhurbaşkanı’nın arkasında durmaya hazırım” şeklinde konuştu.

AKP’den ‘büyükelçiler’ açıklaması: Memnuniyet duyduk

Benzer Haberler