Taksici temsilcileri İBB’nin taksi plakası tahsisine ilişkin yeni uygulamasını yargıya taşıyacak

19 Ekim 2021 Salı

Taksici temsilcileri İBB’nin taksi plakası tahsisine ilişkin yeni uygulamasını yargıya taşıyacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Taksi plakası ağalığı bitecek” diyerek taksi plakası tahsisine ilişkin başlatacağı yeni uygulama taksici temsilcileri tarafından yargıya taşınıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme yapacağını ve plaka satışında “Şoförlük Mesleği Geçim Kaynağı” şartı aranacağı şeklinde yeni uygulamalara başvurmasını taksici temsilcileri, yargıya taşıyacak.

İBB’den taksicilere darbe! Şoförü sahibi olmayan taksilerin ruhsatı iptal edilecek

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İBB’nin yaptıklarının hukuka aykırı olduğunu savunarak konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

AA’da yer alan habere göre, kanunda durumun açıkça ifade edildiğini belirten Aksu, “Şoförlükten geçimini sağlayan kişiler, taksi plakası alabilir. Burada hisseli veya ortaklı alamazlar diye bir ifade yok. Onun için yaptıkları uygun bir şey değil, kanuna aykırı, yargıya taşıyacağız. Burada sayın belediye başkanı kaos yaratmaya çalışıyor. Biz de bunu kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

Turistleri gören taksici Türk yolcuyu almadı, ‘değişim saati’ dedi

“İMAMOĞLU, HEMEN TAKSİ KONUSUNU GÜNDEME GETİRİYOR”

Su zammı, Dolmabahçe-Levazım Tüneli ve otobüslerin arızalanması gibi konular gündeme geldiğinde İmamoğlu, hemen taksi konusunu gündeme getiriyor. Taksiciler, İmamoğlu’nun başarısızlıklarını örtecek bir esnaf grubu değil” diyen Telli, şöyle devam etti:

Biz bu plakaları, Ekrem İmamoğlu’nun daire sattığı emlak ofisinden almadık. Devletimizden aldık. Alırken de her taksi plakası sahibi, bugün yaklaşık 100 bin lira civarında alın satım vergisi öder. Burada Sayın İmamoğlu, sorunun kaynağı olarak nasıl plaka sahiplerini görüyor? Oysa taksiler veya plakalar, ticari araç ve ekipmandır. Hiç yolcuya sıkıntı verebilecek bir soruna neden olmamaktadır. Sorunun kaynağı ise şofördedir. Şoföre de taksi kullanma kartını veren Sayın Ekrem İmamoğlu’dur. Bizim yönergemizde var olan zorunlu eğitimleri, 2,5 yıldır kasten durduran, sektörümüzün kötü olmasına gayret gösteren Sayın Ekrem İmamoğlu’dur. Bizim yönergemizde bulunan 17’inci madde kısaca, ‘Eğer bir taksi şoförü (yolcudan) fazla ücret alırsa taksimetreyi de açmazsa veya yolcuya başka türlü bir sıkıntı verirse ben belediye olarak onun şoför kartını süresiz iptal ederim’ diyor. Demek ki Sayın İmamoğlu isterse bu kötü kişilerin, şoför kartını iptal etse bu kişiler bizim sektörümüzde barınamayacak.”

İmamoğlu’nun bugün itibarıyla taksi plaka tahsis belgelerine kısıtlama ve sınırlandırma getirdiğini söylediğini aktaran Telli, “Aynı şeyi minibüs odalarına da yaptı mı yapmadı mı merak ediyoruz. Çünkü minibüs sahibi olmak da bizim taksicilerin sahip olduğu 10553 sayılı Bakanlar Kurulu çerçevesinde yasal alanda hayata geçmektedir. Burada sırf taksicilere bir mobbing uygulayan veya bir zulüm politikası uygulayan bir belediye başkanıyla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Benzer Haberler