Tahir Elçi cinayetinde delilleri yok ettiği öne sürülen Adli Tıp Kurumu yöneticileri için suç duyurusu

24 Eylül 2019 Salı

Diyarbakır’da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetinde, kritik delillerin Adli Tıp Kurumu tarafından yok edildiğine yönelik iddialar nedeniyle, ceza soruşturması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda, Adli Tıp Kurumu’nda Adli Bilimler Genetik Doktoru olarak çalışan Mehtap Altuğ’un söylediği ifade edilen açıklamalar gerekçe gösterildi. Öte yandan, idari soruşturma için Adalet Bakanlığına da başvuru yapıldı.

Tahir Elçi cinayetinde en kritik delillerin yok edildiği öne sürüldü

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı tarafından yapılan suç duyurusuna konu olan, Adli Tıp Kurumu çalışanı Mehtap Altuğ’un ifadeleri şöyle:

“En son yaklaşık 4 ay önce Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümü ile ilgili olarak delil torbaları içerisinde kovan, eküvyon çubukları vardı, kamera cihazları vardı. Bu dosya uzman olan Arif Bingöl’e zimmet verildi. Dosyanın diğer partnerleri ben ve Turgay Kandemir idik. Polisin yapmış olduğu incelemede bir eküvyon çubuğunda DNA bulunamadı şeklinde belirtilmişti. Ancak Arif Bingöl, Erkek DNA profiline ait tespit yaptı. Bu durum rapor olarak UYAP projesine girildi. Arif Bingöl yazıyı e-imzalı olarak bana gönderdi. Ben yazıyı sistem üzerinden imzaladım. 3. partner de imzaladı. Evrak biyoloji bölüm başkanı Bestami Çolak’ın imzasına sunulmak üzere sistemden gönderildi. Bölüm Başkanı Bestami Çolak benim de bulunduğum bir ortamda Arif Bingöl’e kurum başkanı Yalçın Büyük’ün ve Başkan Yardımcısı Ömer Müslümanoğlu da dosyadan o maddeyi çıkartın şeklinde talimat verdi dedi. UYAP yargı ağı sisteminden ise Bestami Çolak dosyayı reddetti. Dosya içerisinde DNA analizlerinin yer aldığı kurum içi laboratuvar programı ALİS isimli program içerisinde yer almaktadır. Bu husus sabittir. Kurum Başkanı Yalçın Büyük, Başkan Yardımcısı Ömer Müslümanoğlu ve bölüm başkanı Bestami Çolak’ın talimatı ile bulunan DNA örneği dosyadan çıkartıldı. Yukarıda da izah ettiğim gibi dosyanın sahibi Arif Bingöl DNA örneğini dosyadan çıkartarak yeni bir dosya hazırlandı ve bu yeni dosya imzalanarak Diyarbakır’a gitti.”

VAKIF AÇIKLAMA YAPTI

Vakıf’tan yapılan açıklamada, “Mehtap Altuğ’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünce alınan 03/08/2016 tarih ve 2016/484 Suç numaralı ifade tutanağına ulaşılmıştır. Adli Tıp Kurumu çalışanı Mehtap Altuğ’un verdiği bilgilerin sübut bulması halinde bu bilgiler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili soruşturmada maddi gerçeğin ortaya çıkmasına katkı sunacaktır. Ancak Mehtap Altuğ’un söz konusu beyanları ile ilgili herhangi bir idari ve cezai soruşturma yapılmamıştır. Bu nedenlerle; Mehtap Altuğ’un ifadesinde, adı geçen Adli Tıp Kurumu’nun yöneticileri ve çalışanlarının Türk Ceza Kanununun 281. maddesinde düzenlenen ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ 257. maddesinde düzenlenen ‘görevi kötüye kullanma’ ve 278. maddesinde düzenlenen ‘suçu bildirmeme’ suçlarını işledikleri iddiasıyla ceza soruşturması açılması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, idari soruşturma açılması için de Adalet Bakanlığına başvuru yapılmıştır” denildi.

Benzer Haberler