Son anket MAK’tan! Cumhur ve Millet ittifakı arasındaki fark 1.2

4 Ocak 2022 Salı

Son anket MAK’tan! Cumhur ve Millet ittifakı arasındaki fark 1.2

Son seçim anketi MAK Araştırma’dan geldi. MAK’ın anket sonuçlarına göre, Cumhur İttifakının oy oranı 37.5, Millet İttifakının oy oranı ise 36.3.

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Halk TV’de 20-27 Aralık tarihleri arasında yapılan anket sonuçlarını paylaştı. 2 bin 850 kişi ile 30’u büyük şehir olmak üzere 60 il ve bu illere bağlı ilçelerde gerçekleştiren anket, doların 18 liradan düştüğü gecenin (20 Aralık) ertesi günü yapıldı. Sonuçlara göre kararsızlar dağıtılmadan önce AKP ile CHP arasında 8.3 puan fark var.

Katılımcılara “Yarın seçim olsa hangi partiye oy veririsiniz?” sorusunun yöneltildiği ankette kararsızlar dağıtılmadan önceki sonuçlar şöyle hesaplandı:

AKP: 30.4

CHP: 22.1

İYİ Parti: 14.2

HDP: 8.7

MHP: 7.1

DEVA: 3.1

Kararsız: 6

Yayında yaptığı açıklamalar sırasında DEVA Partisi’ndeki yükselişe dikkat çeken Kulat, “AKP’nin azalan oyları nereye gidiyor? AK Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında kayda değer bir geçirgenlik yok. Kayda değer asıl geçirgenlik Türkiye’de sağdan sağa, soldan sola şeklinde oluyor. Dolayısıyla AK Parti’nin geçirgenlik gösterdiği parti İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi olmaya başladı. Son dönemlerde DEVA birazcık daha ön plana çıkmaya başladı.” dedi.

2018 seçimlerini en doğru bilen şirketten son anket: Fark yüzde 1.6

 

Benzer Haberler