Şimşek isyan ettiren zamlı elektrik faturalarına ne kadar güncelleme geleceğini yazdı

9 Şubat 2022 Çarşamba

Şimşek isyan ettiren zamlı elektrik faturalarına ne kadar güncelleme geleceğini yazdı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturalarına ilişkin yeni adımların atılacağını duyurmuştu. Habertürk yazarı Güntay Şimşek, Kalın’ın adımlarını açıklayarak, “elektriğe yüzde 50 indirim gelebilir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yapılan Bakanlar Toplantısı’nın ardından en düşük tarifede aylık elektrik tüketiminin 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturalarına ilişkin yeni adımların atılacağını ifade etmişti.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek dünkü köşe yazısında elektriğe yüzde 50 oranında indirim gelebileceğini aktardı.

Şimşek’in yazısı şu şekilde:

“Yeni yılla birlikte elektrik faturaları vatandaşın tahayyül bile edemeyeceği şekilde artış gösterdi. Bu zamları etkileyen 3 hususun aynı anda değerlendirme yapılmadan veya dikkate almadan zamların yapıldığı anlaşılıyor. Bu sebeple zamların bir kısmının geri alınarak fiyatların aşağı çekileceği bizatihi Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirildi. Dün akşam da Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın elektrik faturalarıyla yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi. Son bir haftadır ocak ayının yüksek faturaları her kesimde yoğunlukla konuşuluyor. Çünkü 2021’de elektriğe yapılmayan zamlar da bu yıl yapıldı. Elektriğin maliyetlerinde ithal kömür ve doğalgazın etkisi arttı. Yerli kaynaklardan üretilen elektrik, ancak ihtiyacın yüzde 50’sini karşılayabildi. Bu 3 başlığın aynı düşünülmesi durumunda elektrikte böyle rahatsız edici durumun ortaya çıkacağı maalesef görülememiş.”

“YÜZDE 50 İNDİRİM OLABİLİR”

“Hükümet enerji piyasalarında sürdürebilirliği sağlamak için tarifelerde zorunlu düzenlemeye gitmek durumunda kaldığını açıklamıştı. Geçen yıl sübvanse ettiği elektriği bu sene desteklemekten vazgeçmesi faturalara çok büyük fark olarak yansıdı. Şikayetler üzerine yeniden elektrikte sübvansiyonun geri geleceği belirtiliyor. Konuştuğum bazı kaynaklar da indirimin yaklaşık yüzde 50 seviyesinde olabileceğini ifade ettiler.”

Elektrik faturaları için 4 formül üzerinde duruluyor

Benzer Haberler