Serasına giden çiftçiye ceza: Ben de lüks arabayla tarlaya gitmek isterdim

10 Mayıs 2021 Pazartesi

Antalya’da işçi olarak çalıştığı sera alanına giden Tahir Erdemir, yolda durduruldu. Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi olmasına rağmen bin 350 lira para cezası kesildiğini söyleyen Erdemir, “Çiftçi kendi tarlasına gidemez oldu” diye isyan etti.

Antalya’da yaşayan çiftçi Tahir Erdemir, işçi olarak çalıştıkları sera alanına giderken jandarma tarafından yolda durduruldu. Erdemir’in iddiasına göre aracın kasasında “yolcu taşıdığı” için jandarma ekipleri aracını çekti. Erdemir, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi olmasına rağmen kendisine bin 350 lira para cezası kesildiğini söyledi. Erdemir, ANKA Haber Ajansı’na şunları anlattı:

“KİMSENİN UMRUNDA DEĞİLİZ”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Erdemir, şunları anlattı:

“Dün kendi serama gitmek istediğimde arabama bindiğimde kardeşlerimi de götürüp, tarlamıza gitmek üzere yola çıkmıştık. Kurşunlu’da jandarma trafik bizi çevirip, arabamızı 15 günlüğüne trafikten menettiler. Bana da bin 350 lira para cezası yazdılar. Çiftçilik belgem olmasına rağmen, kardeşlerim kasada bindiği için arabama 15 günlüğüne el konuldu, trafikten menettiler. Benim 15 gün içerisinde bu sebzem ne olacak? Biz gençlere destek olmaları lazımken artık bizi çiftçilikten iyice soğuttular. Zaten çiftçilik yürümeyecek hale geldi. Millet perişan herkes bunu biliyor, görüyor ama kimsenin umurunda değiliz.

“ÇİFTÇİ TARLASINA GİDEMEZ OLDU”

Bir de diyorlar, ‘Çiftçi muaf’ çiftçi neyden muaf kardeşim? Çiftçi kendi tarlasına gidemez oldu. Jandarma, arabamı elimden alıyor. Gerekçesi ne? Arabanın kasasında kimse gitmeyecekmiş. Ya kardeşim benim Passat’ım yok. Volkswagen’im yok. Ben de lüks arabayla tarlaya gitmek isterim. Ama elimde bir tane transitim var benim. Onu da jandarma elimden aldı. Bu insaf mı, bu zor günde pandemi döneminde çiftçiye yapılacak dert mi bu. Biz de çiftçiliği mi bırakalım.”

Benzer Haberler