Selçuk Kozağaçlı ve 21 avukat hakkında istenen ceza belli oldu

16 Kasım 2021 Salı

Çağdaş Hukukçular Derneği’ne yönelik düzenlenen operasyonda 22 avukat hakkında istenen ceza belli oldu. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın ve 21 avukatın  yargılandığı davada, savcı mütalaasını sundu.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, tutuklu yargılandığı dava kapsamında 4. kez hâkim karşısına çıkıyor. Savcının hazırladığı mütalaada, “Örgüt yöneticiliği” ile suçlanan Selçuk Kozağaçlı’nın 30 yıla kadar hapsi istendi. Diğer sanıkların ise 4 yıldan 53 yıl 6 aya kadar hapsi istendi. Duruşma Silivri’de görülecek. Savcı, Kozağaçlı hakkında 30 yıla; Avukat Barkın Timtik hakkında ise 53,5 yıla kadar hapis cezası istedi. Mütalaada en ağır ceza ise avukat Taylan Tanay için istendi. Tutuklanması için hakkında yakalama kararı da çıkarılan Taylan’ın 56 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada, “DHKP/C’ye yönelik operasyonlarda ele geçirilen örgütsel ve dijital materyallerde sanıkların kod isim kullanarak örgütün üst yönetim birimiyle yaptıkları örgütsel yazışmaların ve örgütün yönetim biriminin sanıklara verdiği örgütsel talimatların tespit edildiği” ifade edildi.

KOZAĞAÇLI’NA 30 YIL HAPİS İSTEMİ

Mütalaada, ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın, “Halkın Hukuk Bürosu’nda avukat olarak çalıştığı, yakalanan örgüt mensuplarına örgüt talimatlarını ilettiği, örgütle arasındaki irtibatı sağladığı ve örgütün yurt dışı merkez komitesi ile şifreli yazışma yaparak örgüt faaliyetleri hakkında bilgi aktardığı” aktarıldı. Koçağaçlı’nın tutukluluk halinin devamının istendiği mütalaada, “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” ve “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 16,5 yıldan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

BARKIN TİMTİK HAKKINDA 53,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Avukat Barkın Timtik hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “görevini yaptırmamak için direnme” suçlarından 15 yıldan 53,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

OYA ASLAN İÇİN 52,5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Savcının hazırladığı mütalaada, Avukat Oya Aslan’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 15 yıldan 52,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

TAYLAN TANAY HAKKINDA 56 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Taylan Tanay’ın “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak”, “görevini yaptırmamak için direnme” ile “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 21,5 yıldan 56 yıla kadar cezalandırılması ve tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılması istendi. Mütalaada, diğer sanıkların da çeşitli suçlardan çeşitli oranla hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sanıklar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Mümin Özgür Gider, Metin Narin, Sevgi Özer Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz ve Selda Kaya Yılmaz’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının talep edildiği mütalaada, sanık Ebru Timtik’in hayatını kaybetmesi dolayısıyla hakkındaki davanın düşürülmesi istendi.

Davanın duruşması, 17.11.2021 Çarşamba günü, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’ndaki duruşma salonunda görülecek.

CHP Gençlik Kolları’ndan ‘Dolar bastırıp gidiyor’ videosu

Benzer Haberler