Selahattin Demirtaş: Son derece ucuz ve seviyesiz bir şov yapıyorlar

22 Ocak 2020 Çarşamba

Selahattin Demirtaş: Son derece ucuz ve seviyesiz bir şov yapıyorlar

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosuna katılan Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu ve Başak Demirtaş’a gelen eleştirilere ilişkin, “Siyasi iş birliklerini ancak siyasi temsilciler yapabilir. Yine de kadınların toplumsal birlikteliğiyle diyaloğa, dayanışmaya dikkat çekerek oluşturdukları atmosfer takdire şayandır ve desteklenmelidir. O salondaki ve sahnedeki herkesi hem kutluyor hem de onlara yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

3 yıldan fazla bir süredir Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tarafsız Haber Ajansı’ndan Ferit Aslan’ın sorularını yanıtladı.

Sırrı Süreyya Önder’den ‘HDP Demirtaş’a sahip çıkmıyor mu?’ sorusuna yanıt

“CEVAP VERME GEREĞİ DUYMUYORUM”

HDP dahil bir bütün olarak iftira, yalan, hakaret, karalama içerikli saldırgan bir nefret diliyle, psikolojik harekat yürütüldüğünü ifade eden Demirtaş, “Televizyon programlarında bize söz ve cevap hakkı tanımadan son derece ucuz ve seviyesiz bir şov yapıyorlar. Ortada gerçek anlamda bir tartışma olmadığı için herhangi bir cevap verme gereği duymuyorum” dedi.

“BİZİM BU ÇAĞRILARIMIZ BİR SIR DEĞİL Kİ”

Selahattin Demirtaş, kadınların tiyatro buluşması ile bazı çevrelerin CHP’nin Kürt oylarına talip olması gibi bir algı yaratıldığı ile ilgili değerlendirmeleri üzerine ise, “Muhalefetin demokrasi ilkeleri etrafında açık, şeffaf ve ilkeli birlikteliğini zaten hep dile getiriyoruz. Bizim bu çağrılarımız bir sır değil ki. Ortada, öyle oy alıp verme gibi ahlaksız bir pazarlık yok, olamaz da. Halkın oyları ve iradesi üzerine kimse ipotek koyamaz. Ancak demokrasi programı etrafında oluşacak güçlü bir ittifaka halkın desteğini istemek demokratik siyasetin gereğidir ve gayet normaldir. Bu yönde atılacak her adım, toplumsal beklentiyi karşıladığı oranda başarılı olacaktır” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş: Arkasına saklanacakları tabutlara ihtiyaçları var

“KADINLARIN OLUŞTURDUKALRI ATMOSFER TAKDİRE ŞAYANDIR”

“Fakat hedef haline getirilen tiyatro etkinliğinin, bahsettiğim bu siyasal iş birliğiyle doğrudan bir ilgisi yoktur” diyen Demirtaş, “Siyasi iş birliklerini ancak siyasi temsilciler yapabilir. Yine de kadınların toplumsal birlikteliğiyle diyaloğa, dayanışmaya dikkat çekerek oluşturdukları atmosfer takdire şayandır ve desteklenmelidir. O salondaki ve sahnedeki herkesi hem kutluyor hem de onlara yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“KİTAP YASAKLAYAN VE ENGELLEYEN SİYASİ ANLAYIŞ LANETLE ANILMIŞTIR”

Tiyatro buluşmasından sonra gündeme getirilen kitapların nerede satıldığı ile ilgili tartışmalar üzerine ise Demirtaş, “Faşizan yaklaşımlarla kitap ve sanat üzerinde oluşturulan baskılar tarihe AKP’nin utançlarından biri olarak geçti. Günü geldiğinde bundan utanacaklardır. Kitap yasaklayan ya da engelleyen hiçbir siyasi anlayış kalıcı olmamıştır, lanetle anılmıştır. Bu şekilde davranmakla bana bir zarar verdiklerini sanıyor olabilirler ama yanılıyorlar. Kendi karakterlerini bir kez daha tescil ederek tükeniyorlar” dedi.

Benzer Haberler