Rusya’dan ‘Savaş 9 Mayıs’ta bitecek mi?’ sorusuna yanıt

2 Mayıs 2022 Pazartesi

Rusya’dan ‘Savaş 9 Mayıs’ta bitecek mi?’ sorusuna yanıt

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna’daki operasyonu Sovyet güçlerinin Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğratmasının yıldönümünün kutlanacağı 9 Mayıs’a kadar bitirmeye çalışmayacaklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarının yanı sıra Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan ambargolara dair İtalyan basınına açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını 9 Mayıs tarihine kadar tamamlama hedefinde bulunduğu ve Rusya’nın gövde gösterisi yapacağına yönelik iddialara cevap veren Lavrov “Askerlerimiz eylemlerini Zafer Günü dahil herhangi bir tarihe göre yapay bir biçimde ayarlamayacaklar. Biz, 9 Mayıs’taki Zafer Bayramı’nı her zamanki gibi büyük bir ciddiyetle kutlayacağız. Bizim için önemli olan sivil ve askeri riskleri en aza indirmek” diye konuştu. Sputnik’in aktardığına göre Lavrov, Rusya ordusunun eylemlerini, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından hatları çizilen hedeflere göre ayarladıklarını kaydetti.

Lavrov söz konusu hedefleri ‘Ukrayna’nın doğusundaki nüfusun korunması, buradaki nüfusun Ukrayna’daki militarizm ve Nazizm tarafından tehdit edilmiyor olması, saldırı silahları dahil Ukrayna topraklarından Rusya’ya yönelebilecek tehditlerin ortadan kaldırılması’ olarak sıraladı.

NATO’nun 8 Mart paylaşımı ‘Nazi sembollü’ oldu

ZELENSKİ’YE AZOVSTAL ÇAĞRISI

Rusya’nın Ukrayna operasyonlarındaki en kritik şehir olan Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasına sığınan Ukrayna askerleri ve sivillerin durumu hakkında da konuşan Lavrov “Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den sivillerin her birinin serbest bırakılması ve direnişin sonlandırılması emrini vermesini talep ediyoruz. Hedefimiz, Ukrayna’da rejim değişikliği yapılmasını içermiyor. Bu, ABD’nin uzmanlık alanı olan bir konu” dedi.

‘PUTİN’İN SAĞLIK DURUMUNU GUTERRES’E SORUN’

Özellikle Batı medyasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sağlık durumunun kötü olduğu yönündeki haberlere de değinen Lavrov, Putin’in son dönemlerde birçok ülke lideriyle temas halinde olduğunu ve en son Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştüğünü hatırlatarak “Bunu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dahil olmak üzere Vladimir Putin’in temas halinde olduğu ülke liderlerine sorun” diyerek Putin’in sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ima etti.

İsrail ile Rusya arasında “Nazi” gerilimi

Benzer Haberler