Prof. Gürkaynak: Koronavirüs krizi Türkiye’yi IMF’ye mecbur bırakabilir

26 Mart 2020 Perşembe

Prof. Gürkaynak: Koronavirüs krizi Türkiye’yi IMF’ye mecbur bırakabilir

Prof. Refet Gürkaynak, milyonlarca insanın işsiz kalmaması için şirketlerin kurtarılması gerektiğini, gerekli kaynak için IMF ile anlaşmaktan başka yol görünmediğini dile getirdi.

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Refet Gürkaynak, koronavirüs yüzünden insanların evlerine kapanmasıyla dünya genelinde daha önce hiç yaşanmamış bir krizin patlak verdiğini, önlem alınmaması halinde tüm dünyada şirketlerin batacağını, çok sayıda insanın işsiz kalacağı ön görüsünde bulundu.

Dünya Bankası ve IMF’den ‘borç ödemeleri askıya alınsın’ çağrısı

Önümüzdeki dönemde gelişmiş ülkelerin şirketlerini ayakta tutmak için para basıp borçlarını üstlenme yoluna gideceklerini belirten Gürkaynak, Türkiye gibi şirketleri ve hazinesi döviz borçlusu olan ülkelerin ise para basarak ya da uygun şartlarda dış borç alarak şirketlerini kurtarma imkanı bulamayacağını, Türkiye’nin kaynağı sadece IMF’den alabileceğini ifade etti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Gürkaynak sosyal medya hesabından yayımladığı videoda, insanlar evlerinden çıkamadıkları sürece üretimi ve harcamayı artırıcı önlemlerin hiçbir işe yaramayacağını söyledi.

“KRİZ BİTİNCE ÖTELENMİŞ BORÇLARI ÖDEYEMECEKLER”

Prof. Gürkaynak, sağlık krizinin uzun sürmesi halinde yapılan vergi, prim ve borç ertelemelerinin şirketleri kurtarmaya yetmeyeceğini belirtirken, kriz boyunca şirketler gelir elde edemeyecekleri için kriz bittiğinde vergi ve SGK primi dahil ötelenmiş borçları ödeyemeyeceklerini anlattı.

IMF: 2020’deki durgunluk 2008 krizinden daha kötü olacak

Prof. Gürkaynak, sağlık krizi geçene kadar şirketlere devlet eliyle nakit para verilmemesi ve borçları devletler tarafından üstlenilmemesi halinde hepsinin batacağını, sağlık krizi bitip yeniden normale dönüldüğünde ortada üretim ve istihdam sağlayacak şirket kalmayacağını söyledi.

Prof. Gürkaynak, “Batan şirketlerin borçları bankalara kalacağı için şirketlere vermediğimiz kaynağı bankalara vermek zorunda kalırız. Ancak o zaman da 10 yıldan daha fazla sürecek bir işsizlik, durgunluk ve yoksullukla karşı karşıya kalırız” diye konuştu.

“ÜRETİP İSTİHDAM YARATANLAR KURTARILSIN”

Prof. Gürkaynak, içinde bulunulan kriz döneminde hane halklarına yardım etmenin en iyi yolunun üretim ve istihdam sağlayan şirketlere yardım etmek olduğunu, insanların işsiz kalmalarının ancak bu şekilde önlenebileceğini savundu.

IMF’den koronavirüs bütçesi: 1 trilyon dolarlık kaynak hazır

Pof. Gürkaynak, Türkiye’nin şirketlerini ayakta tutmaya karar vermesi halinde kendilerine göre ihale verilip kendilerine göre imar kanunları değiştirildiği için ayakta olan şirketleri değil gerçekten üretim ve istihdam yapan şirketleri kurtarması gerektiğini söyledi.

Benzer Haberler