Pakistan’da düşen uçağın kara kutusu bulundu

29 Mayıs 2020 Cuma

Pakistan Uluslararası Havayollarının (PIA) inişe geçtiği sırada düşen Lahor-Karaçi uçuşunu yapan yolcu uçağında, iki kişi dışında tüm yolcu ve mürettebatın hayatını kaybetmişti. Uçağın kara kutusu bulundu.

Geçen hafta Cuma günü, Lahor-Karaçi seferini yapan Pakistan International Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçak, içindeki 97 kişiyle birlikte düşmüş, kazadan sadece iki kişi sağ olarak kurtulmuştu.

Pakistan’daki uçak kazasından kurtulan yolcu dehşeti anlattı: Pilot uçağı düşürmek için…

Daha önce uçağın teknik verilerini içeren kara kutusu bulunmuştu, ancak pilotların ses kayıtlarını içeren kara kutunun aramaları devam ediyordu. Yapılan açıklamada, bu sabah saatlerinde uçağın düştüğü alanda ses kayıtlarını içeren kara kutunun da bulunduğu belirtildi.

Uçağın düştüğü alanda hem Pakistan sivil havacılık yetkilileri hem de uçağın üreticisi Airbus şirketinin uzmanlarının incelemeleri sürüyor.

Uçağın kara kutuları, düşüş nedeninin anlaşılması için incelenmek üzere Fransa’ya götürülecek.

Uçak düşmeden kısa süre önce pilotların kuleyle yaptıkları görüşmede uçağın motorlarında arıza olduğunu dile getirdikleri biliniyor. Soruşturmanın, uçağın CFM56 tipi motorlarındaki olası arıza üzerine yoğunlaşması bekleniyor. CFM56 tipi motorlar, Fransız Safran ve Amerikan General Electric şirketlerinin ortak kuruluşu olan CFM Internatinal tarafından üretiliyor.

Benzer Haberler