Nike insan kanı kullanılan ‘şeytan ayakkabıları’na dava açtı

30 Mart 2021 Salı

Nike insan kanı kullanılan ‘şeytan ayakkabıları’na dava açtı

Spor giyim firması Nike, tabanında insan kanı bulunduğu ileri sürülen “şeytan ayakkabıları” satan New York merkezli bir şirkete dava açtı.

MSCHF isimli şirket rap sanatçısı Lil Nas X ile işbirliği içerisinde Nike’ın Air Max 97 model ayakkabılarının tabanına kırmızı mürekkep ve bir damla insan kanı ekleyerek internet üzerinden satışa çıkardı. Tanıtımında sadece 666 adet üretildiği belirtilen ayakabının bir tekinin arkasında MSCHF diğerinde de Lil Nas X yazıyor.

Bin 18 dolardan satışa konan ayakkabıların bir dakikadan daha kısa sürede tükendiği bildirilirken Lil Nas X sosyal medya hesabı üzerinden 666’ncı çifti kendisini retweet eden takpçilerinden birine vereceğini açıkladı.

Nike açtığı davada ayakkabıların kendi izni olmadan üretildiğini ve projeyle hiç bir şekilde alakası olmadığını belirtti.

Dava dilekçesinde “Piyasada şimdiden MSCHF’nin şeytan ayakkabılarına Nike’ın izin verdiği algısı oluştuğu için boykot çağrıları gibi yanlış anlaşılma belirtileri görülmeye başlandı bile,” ifadeleri yer aldı.

Nike mahkemeden derhal yürütmeyi durdurma kararı vererek MSCHF’nin ürünlerin dağıtmasını engellemesini istedi.

Benzer Haberler