Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

NASA, New York’u nükleer bombadan bin kat güçlü asteroit ile vurdu

NASA, kurgusal bir senaryonun simülasyonunda, New York City’e, Hiroşima’ya atılan nükleer bombanın 1.000 katı büyüklüğünde bir asteroit ile vuruldu.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan “Ulusal Yakın Dünya Nesnesi Hazırlık Stratejisi ve Eylem Planı”nın bir parçası olan tatbikat, geçen hafta Maryland’deki College Park’taki 2019 Gezegen Savunma Konferansında gerçekleştirildi. Devasa bir uzay kayasının 2027’de Dünya’ya çarpması durumunda ne olacağını gösteren en kötü durum senaryosuydu.

Tatbikatı tasarlayan NASA mühendisi Paul Chodas, AFP’ye simüle edilmiş asteroitin ve korkutucu sonucunun “çok düşük bir ihtimal” olduğunu söyledi ancak “konuların açığa çıkmasını ve tartışılmasını” da ekledi.

SENARYO ÖZEL HAZIRLANDI

Senaryoda, başlangıçta Dünya’yı vurma şansının 10’da 1’i olan bir asteroit tehdit haline geliyor. 140-260 metrelik asteroitin Denver, Colorado’da öngörülen bir etkisi oldu. Böylece, simülasyon ekibi saptırmak için uzay araçlarını kullandı.

Ancak asteroitin bir parçası koptu ve Kuzey Amerika’ya doğru fırlamaya devam etti. 60 metre büyüklüğündeki (yaklaşık 197 fit) kaya Manhattan’ın üzerindeydi. Bu büyüklükteki bir göktaşı bir şehri mahvetmeye yetecek kadar büyük. Tatbikatın sonunda, New York’luları kurtarmanın tek yolu New York şehrini boşaltmaktı.

ASTEROİTLER ÖNLENEBİLECEK TEK DOĞAL AFETLER

FEMA’nın Müdahale Operasyonları Bölümü’nden Leviticus Lewis yaptığı açıklamada, “Bu alıştırma, çok düşük olasılıklı ancak yüksek sonuç senaryosuna ilişkin temel soru ve sorunları belirlemek için değerlidir,” dedi.

Avrupa Uzay Ajansı Gezegen Savunma Ofisi Rüdiger Jehn, asteroitlerin önlenebilecek tek doğal afet olduğunu belirtti. Yani, onları Dünya’ya yaklaşmadan saptırmanın teknik yolları var.

NASA’nın gezegen savunma memuru Lindley Johnson, yaptığı açıklamada, “Bu tatbikatlar, felaket yönetimi konusunda, meslektaşlarımızın neleri bilmeleri gerektiğini anlamamıza yardımcı olmak için ve gezegen savunma topluluğunun hamleleri için oldukça önemli” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Tele1 TV